1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÖSYM’nin Başvuru, Yerleştirme, Tercih ve Şifre İşlemlerinden Ücret Almaması TBMM’ye Geliyor
ÖSYM’nin Başvuru, Yerleştirme, Tercih ve Şifre İşlemlerinden Ücret Almaması TBMM’ye Geliyor

ÖSYM’nin Başvuru, Yerleştirme, Tercih ve Şifre İşlemlerinden Ücret Almaması TBMM’ye Geliyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi hizmetleri hakkında kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Kanun teklifi ile ÖSYM sınavlarından ücret alınmaması isteniyor. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan merkezi sistem sınavlarında adaylardan başvuru, yerleştirme, tercih ve şifre verme gibi hizmetler için herhangi bir nam altında bedel alınmaması amacıyla “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi hizmetleri hakkında kanunda değişiklik” yapılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM’ye Ocak 2020 itibarıyla Sunuldu. My Memur olarak konunun gündemde kalması ve adayların taleplerinin yerine getirilmesi için haberimizi hazırladık.

Kanun teklifinin gerekçesi: ÖSYM, bir kısmı kurum sınavı olmak üzere yaklaşık 50 merkezi sınav yapmaktadır. Sınav ücretleri ise 50 ila 500 TL arasında değişmektedir. Sınav ücretlerinin sınavların hazırlanma maliyetine göre belirlendiği ve sınavlardan kar elde edilmediği belirtilse de, ÖSYM’nin 2018 yılı faaliyet raporuna göre, kurumun yıl içinde yapılan altı sınavdan toplam 113 milyon 788 bin TL kar elde etmiştir. 2019 yılının ilk 6 ayında ise ÖSYM’nin gideri 241,8 milyon TL olurken yapılan sınavlardan elde edilen geliri 403 milyon 605 bin TL olmuştur.

Sınav ücretlerinin adaletsiz ve yüksek olması on binlerce kişiyi mağdur etmektedir. Ekonomik yetersizlik nedeniyle kişiler sınav giriş ücretlerini karşılayamamaktadır. Bunun yanı sıra KPSS Merkez Atama ile işe yerleşmek isteyenler de her bir başvuru için 20 TL ücret ödemektedir. Zaten işsiz olan, ekonomik geliri olmayan kişilere bu ücretlerin ödetilmesi eşitlik ilkesine aykırıdır. Ayrıca Anayasa’mn 42. Maddesiyle düzenlenen “Eğitim ve öğrenim hakkı” hükmünü ihlal etmektedir. Söz konusu hükümde kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından mağdur edilemeyeceği belirtilerek, devlete eğitim ve öğrenim hakkım ekonomik nedenlerle tamamlayamayan kişilerin bu haklarını kullanmaları için gerekli tedbirleri alması ödevi verilmektedir.

ÖLÇME, SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ HİZMETLERİ HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanunun 6 ncı maddesinin on dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(14) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan merkezi sistem sınavlarında adaylardan; başvuru, yerleştirme, tercih veya şifre verme gibi hizmetler için herhangi bir nam altında bedel alınmaz.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler