1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÖSYM’nin Yaptığı Sınavların Başvuru-Tercih-Şifre Hizmetlerinden Ücret Alınmaması TBMM’ye Geliyor
ÖSYM’nin Yaptığı Sınavların Başvuru-Tercih-Şifre Hizmetlerinden Ücret Alınmaması TBMM’ye Geliyor

ÖSYM’nin Yaptığı Sınavların Başvuru-Tercih-Şifre Hizmetlerinden Ücret Alınmaması TBMM’ye Geliyor

ÖSYM hizmetleri hakkında kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi 4 Aralık 2019 tarihi itibarıyla TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifi ile ÖSYM’nin sınavlarda ücret almaması isteniyor. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna 4 Aralık 2019 tarihi itibarıyla “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” verildi. Kanun teklifi ile ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan sınavlarda adaylardan; başvuru, tercih veya şifre verme gibi hizmetler için herhangi bir nam altında ücret alınamaması amaçlanmaktadır.

Ulusal ölçekte yıllık ortalama 10 milyonun üzerinde adaya sınav hizmeti sunan ve bu ölçekte ülkemizde ve dünyada tek sınav merkezi olan ÖSYM, uyguladığı sınavlarda geçerli, güvenilir ve adil ölçme, seçme ve yerleştirme yapma görevini kendine misyon edinmiş bir kurumdur.

ÖSYM her ne kadar aday lan, adil ölçme, seçme ve yerleştirme ilkelerini kendisine misyon edinmiş olsa da, sınavlar için adaylardan alman sınav ücretleri ile adil yaklaşımdan uzak bir tavız sergilemektedir.

TÜİK verilerine göre 11 milyon yoksul vatandaşımızın yaşadığı ülkemizde, TYT (Temel Yeterlilik Sınavı)’ye girecek olan adaylar için 50 TL, TYT (Temel Yeterlilik Testi) ile birlikte AYT (Alan Yeterlilik Testleri) ve YDT (Yabancı Dil Testi)’ten herhangi birine girmek isteyen adaylar için 100 TL, TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar için 150 TL, lisansüstü eğitim için girmek zorunda oldukları YDS için 120 TL, ALES’e girmek isteyen adaylar başvuru için 120 TL ve geç başvuru ücreti için ise 180 TL sınav ücreti talep edilmektedir.

Talep edilen sınav ücretleri ailelerin cebini yakmakta ve çok sayıda öğrencimizin, başvuru ücretini karşılayamadığı için sınavlara girmemesine neden olmaktadır. Yaşanan bu durum nedeniyle ÖSYM adalet olgusundan uzaklaştığı gibi anayasaya da aykırı davranmaktadır. Anayasamızın 42 nci maddesinde "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz” hükmü amirdir. Sınav ücretlerini karşılayamayan adayların eğitim ve öğretim hakkı ÖS YM’nin talep ettiği sınav ücretleri nedeniyle gasp edilmektedir.

2019 yılında Kamu Denetçiliği Kurumu, sınav ücretlerinin yüksek olduğu gerekçesiyle ücretlerin düşürülmesi için ÖSYM'ye tavsiye yazısı yazmıştır. ÖSYM Başkanı Prof.Dr Halis Ay gün ise “Kâr etmiyoruz” cevabını vererek yalan beyanda bulunmuş ve milyonlarca ailenin feryadına kulak tıkamıştır.

ÖSYM’nin 2018 yılı faaliyet raporuna bakıldığında, kurumun yıl içinde yapılan altı sınavdan toplam 113 milyon 788 bin TL kar elde ettiğini ortadadır. ÖSYM kar amacı güdülerek kurulmuş bir kurum değildir. ÖSYM ülkemize adil ölçme ve ülkemize liyakatli kadrolar ve nesillerin gelmesi adına çalışma yapması adına kurulmuş bir kurumdur.

Bu nedenle hazırlanan kanun teklifimizde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan sınavlarda adaylardan; başvuru, tercih veya şifre verme gibi hizmetler için herhangi bir nam altında bedel alınmaması öngörülmüştür.

ÖLÇME, SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ HİZMETLERİ HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanunun 6 ncı maddesinin on dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(14) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan sınavlarda adaylardan; başvuru, tercih veya şifre verme gibi hizmetler için herhangi bir nam altında bedel alınmaz.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler