Otomobil Satışı Rekor Düzeye Ulaştı

Koronavirüs pandemisinde normalleşme ile beraber araç sahibi olmak isteyen kişilerin sayısı rekor seviyeye yükselmeye devam ediyor.

66061
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandeminin ardından araç satışları özellikle ilan sitelerinde rekora koşarken, sektörün ulaştığı durum Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından verilerle paylaşıldı. Otomotiv satışları, 2020 yılının ilk 7 ayında otomobil ve ticari hafif araç bazında yüzde 60,3 değerinde büyüdü. Toplam 341 bin 469 adet satışın gerçekleştiği 7 ayın en yüksek zirvesi ise Temmuz ayında görüldü. Temmuz ayındaki yükseliş, sektöre olan ilgiyi ve vatandaşların kalabalık taşıma araçları yerine kişisel araç tercihini de ortaya koydu.

Temmuz’da Büyüme Yüzde 387 Oldu

Türkiye’de 2020 yılının ilk 7 ayında otomobil satışları geçtiğimiz yıla göre yüzde 60,3 oranında büyüdü. 341 bin 469 adet aracın satıldığı ilk 7 ayın Temmuz’unda ise, rekor bir seviyeye ulaşıldı.

Temmuz ayında Pazar payının yüzde 387,5 değerinde artmasıyla beraber, geçtiğimiz yıla göre de yüzde 350,9’luk bir artış yaşandı. Temmuz ayında toplam araç satışı 87 bin 401 olarak açıklandı.

Yıl Sonu Tahminleri Paylaşıldı

Türkiye Distribütörleri Derneği tarafından paylaşılan verilerde, 2020 yılının otomotiv sektöründeki önemi de bir kez daha kanıtlandı. Yıl sonuna dair verileri de paylaşan dernek, toplam pazarın 650 ile 700 bin adet araç satışı olacağını paylaştı. Haziran ayı raporlarında 600 ile 650 bin araç satışının öngörülmesinin ardından Temmuz’da yaşanan patlama, öngörülerin güncellenmesini beraberinde getirdi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!