1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Otomotivde Satış Oranları Şaşırttı, Markalar Hedef Büyüttü
Otomotivde Satış Oranları Şaşırttı, Markalar Hedef Büyüttü

Otomotivde Satış Oranları Şaşırttı, Markalar Hedef Büyüttü

Korona virüsün de etkisiyle düşük olması öngörülen otomotiv satışları, Haziran ayındaki yüzde 66’lık büyümesi ile herkesi şaşırttı.

A+A-

Markalar, yılın kalanı için düşündükleri öngörüleri tekrar gözden geçirip daha olumlu yönde güncelledi.

Otomobil ve hafif ticari araçlarda Haziran ayında 71 bin satış yapılması sektörde yüzleri güldürdü. Yılın ilk yarısında yapılan 254 bin araç satışından sonra, yılın ikinci yarısı için de 400 bin rakamı söylenmeye başlandı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), tarafından yapılan açıklamada satış sonuçlarına ve istatistiklere yer verildi. Buna göre, Haziran ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66.3 artarak 70 bin 973 adet oldu. Toplam pazar, 2020 yılı haziran sonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30.2 artarak 254 bin 68 adet olarak gerçekleşti.

ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, özellikle haziranın son haftasına işaret etti ve beklentilerinin üzerinde bir satış gerçekleştiğini vurgulayarak,  bu hızlı yükselişte haziran ayında devreye giren düşük faizli kredinin etkisi olduğunu belirtti. Diğer bir neden ise pandemi nedeniyle insanların toplu taşımayı kullanmak istememeleri.

İşte Markaların Konuya İlişkin Açıklamaları:

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş: 

2020 yılının ilk 6 ayında Renault, toplam pazarda gerçekleştirdiği 37 bin 444 satış adedi ile 14.7 pazar payı elde etti. Renault, 36 bin 305 satış adedi ve 17.8 pazar payı ile binek otomobil pazarının lideri oldu. 20 yıldır binekte lideriz. Renault Grubu ise aynı dönemde binek otomobil pazarında kaydettiği 46 bin 83 satış adedi ile toplam pazardan yüzde 22.6 pay elde etti. Grup, toplam pazarda ise 49 bin 43 satış rakamı ile 19,3 pazar payı elde etti. Türkiye'de en çok satılan model sıralamasında ilk 3 modelden 2’si OYAK Renault Fabrikaları'nda üretilen Clio HB ve Megane Sedan oldu. OGD tarafından “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçilen Yeni Clio HB, şubat ayındaki lansmanından bu yana kısa sürede 10 bin 659 satış adedi kaydetti. Türkiye’de en çok tercih edilen model sıralamasında 2’nci oldu. Yılın ikinci yarısında bu ritmin devam etmesi ve olası bir ikinci dalga yaşanmaması durumunda, pazarın 650 bin seviyelerinde tamamlanacağını öngörüyoruz.

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç: 

Haziran ayında, 14 bin 611 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirerek, tek başına pazarın yüzde 20.6’sını oluşturduk ve lider olduk. Altı ayda 39 bin 557 bin adet binek ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirerek yüzde 15.6’lık pazar payı elde ettik ve yılın ilk yarısını da lider tamamladık. Satışlarımızın yüzde 95’inden fazlasını yerli üretim modellerimiz oluşturdu. Özellikle Egea modelimiz yüksek talep görmeye ve ezber bozmaya devam ediyor. İnsanlar pandemi nedeniyle yeniden araç sahipliğine yönelirken, mayıs ayından itibaren pazarda kademeli olarak gözlenen pozitif seyrin yılın ikinci yarısında da süreceğini umuyoruz.

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel: 

Yıl sonunda belirlediğimiz hedeflerimize hatta daha da üstüne ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu doğrultuda, satışların yılın ikinci yarısında yüzde 40 artmasını ve otomobil özelinde toplam pazarın da 550 bin ve hatta daha da üzerinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. İzmit’te yeni i20 modelimizin üretimine başlayacağız. Yeni i20, bizim model atağımızın başlangıcı olacak. B-SUV segmentindeki modelimiz KONA, yenilenen özellikleriyle karşımıza çıkacak. Yepyeni Santa Fe 1.6 lt Hybrid modelimiz için de çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Yeni yılın başlamasıyla beraber, yeni Tucson ve sedan tutkunlarının dikkatini çekeceğimiz Elantra’yı da Türkiye’ye getireceğiz. Yeni i20’nin yüksek performanslı versiyonu olan i20 N ise bu topraklarda üretilmiş en güçlü otomobil olacak. Çok fazla merak edilen i20 N’i de hızlıca satışa sunacağız. Bu modellere ek olarak, bizi oldukça heyecanlandıran ve gururlandıran B-SUV modelimizi de hem Türkiye hem de Avrupa için bantlardan indireceğiz. Kısacası, bu yeni modellerle birlikte Hyundai için yepyeni bir dönem başlayacak.

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik: 

“Yaz döneminde pandeminin hızını kesmesiyle piyasada ertelenmiş olan talebin getirdiği bir hareketlilik görüyoruz. Fabrikaların yeniden faaliyete geçerek üretime hız vermesiyle, yılın ikinci yarısında lüks araç satışlarının da normal seviyelere gelmeye başlamasını ümit ediyoruz. Pandemide ikinci dalgayı eğer yaşamazsak, 2020’nin ikinci yarısının ilk yarıya oranla, ertelenmiş talebin getirdiği bir hareketlilikle geçeceğini tahmin ediyorum. Borusan Otomotiv olarak altı aylık BMW satış performansımıza baktığımızda toplamda 3 bin 680 adet perakende satış gerçekleştirdik. Hem mevcut modellerimizdeki üretimlerin hız kazanması ile bulunabilirliğin artışı, hem de yılın ikinci yarısında satışa sunmayı planladığımız yeni BMW 5 Serisi ve yeni BMW 4 Serisi Coupé ile 2020’nin ikinci yarısına umutla bakıyoruz.

Volvo Cars Avrupa, Afrika ve Ortadoğu (EMEA) Başkan Yardımcısı Sabri Sözen: 

Pazar büyürken lüks araç satışında daralma yaşanmasında tedarikte yaşanan sıkıntının etkisi büyük. Haziran ayını çok iyi kapatabilecekken arz sorunu satışları frenledi. İkinci yarıda lüks pazarının daha hareketli olmasını bekliyoruz. Temmuz ayında arz daha fazla olacaktır. Biz Volvo olarak eylüle kadar gelecek tüm araçları önden sattık. Hacimli markalar daha çok stokla premium markalar ise daha sipariş ile çalışıyor. Volvo Cars Türkiye olarak yılı yüzde 85 büyüme ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Yıl sonunda ise pazarın 650 bin adetlere ulaşacağını öngörüyoruz.

Lexus Türkiye Direktörü Selim Okutur: 

İlk 6 aylık satış performansımız geçtiğimiz yıla göre yüzde 220 oranında artış gösterdi. Toplamda bu dönemde 67 araç sattık. Şimdiye kadarki en iyi ilk yarı performansımız oldu. 2019’un üzerinde satış öngörüyoruz.. Çok yakın zamanda trafikte Lexus amblemli araçları daha çok görmeye başlarız diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.