Otopark Düzenlemesi 7. Kez Ertelendi!

Yeni yapılacak olan binalarda müteahhitlerin her daireye en az bir otopark yapmalarını zorunlu hale getirmeyi amaçlayan yönetmelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yedinci kez ertelendi.

75675
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Haziran 2018 tarihinden itibaren uygulamaya geçilmesi beklenen otopark zorunluluğu, Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikte 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Yönetmelik Detayları Neler?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından reddedilen yönetmelik, 22 Şubat 2018 tarihinde yayımlanmış ancak uygulama tarihi 1 Haziran 2018 olarak belirlenmişti. Yönetmeliğe göre, her üç daireye bir otopark yapma zorunluluğu kararı, her daireye bir otopark şeklinde değiştirilmişti.

Yönetmeliğe göre, ön bahçe genişliği en az 7 metre olan parsellerde, binaya en az 2 metre mesafe bırakmak şartıyla ön bahçede açık otopark yapılacak. Zeminin altında kalmak şartıyla yan ve arka bahçelerin tamamının alt katı, ön bahçenin de yola 3 metre mesafe kalana kadar altı tamamen otopark yapılabilecek. Otopark yapılmayan binalar için yürüyüş mesafesindeki başka bir otoparktan yer gösterilmesi zorunlu olacak. Yürüyüş mesafesindeki başka bir otoparktan gösterilen yer, tapuya şerh edilecek. Böylelikle, otopark yeri ayrılmamış olan binalara yapı ruhsatı ve yapı kullanma izinleri verilmeyecek. Özellikle büyükşehirlerde otopark sorununu çözeceği belirtilen düzenleme, müteahhitlerin itirazına rağmen yayınlanmıştı. Ancak bu düzenleme henüz uygulamaya geçmedi. 1 Haziran 2018 gününden itibaren uygulanması öngörülen düzenleme uygulanması gereken tarihten bir gün önce değiştirilerek 1 Ocak 2019 tarihine ertelendi. Yeni uygulama tarihleri ileri tarihlere atılarak, 30 Haziran 2019, 31 Aralık 2019, 30 Haziran 2020 ve 31 Aralık 2020 tarihlerine ertelendi. Bu uygulama için en son tarih 31 Mart 2021 olarak ilan edildi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!