1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Otopark Sorununa Kesin Çözüm
Otopark Sorununa Kesin Çözüm

Otopark Sorununa Kesin Çözüm

Otopark Yeri Daire İle Birlikte Alınıp Satılacak

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, büyükşehirler başta olmak üzere ülkenin genel sorunu haline gelen otopark sorununu kökten çözmeye hazırlanıyor. İlk kez uygulanacak olan otopark sertifikası sistemiyle yol boyu otoparklardan her daire için bir bölüm ayrılacak, bu bölüm tapuda tescillenerek evle birlikte alınıp satılabilecek.

Otopark sertifikası uygulaması, belediyelerin otopark hesabı oluşturmasına yönelik düzenlemeyle, park sorununun yaşanmadığı yeni bir dönem başlayacak. Yani park sorunu tarih olacak.

Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünce yapılan çalışmayla, İmar Kanunu'ndaki otopark maddesi revize edilerek yeni bir yönetmelik çıkarılacak. Şu anki tebliğde "üç konut için bir otopark" şartı yer alırken, bugün "Hemen her ailenin bir aracı bulunduğu, hatta daha fazla araçların da kullanıldığı" göz önüne alınarak bu durum değiştirilecek.

Düzenlemeye göre, yeni yapılarda, otopark sorununun kendi parseli içinde yapılması gerekecek. Bu mümkün değilse otopark sertifikası devreye girecek. Bu uygulamayla, bölgeden veya belediyeler tarafından işletilen otoparklardan daire başına bir yer ayrılacak ve bu alan tapuda tescillenerek daireyle beraber alınıp satılacak.

Düzenlemeyle, otoparkların tasarımından yapımına ve işletmesine kadar tüm yetkiler belediyelere verilerek kontrolsüz otopark işletmeciliği ortadan kaldırılacak.

Belediyelerin otopark hesabı oluşturmasına yönelik bir düzenleme ile otopark işletmeciliğinden elde edilen gelirler bu hesapta toplanacak. Bu gelir de yeni otopark alanları, kamulaştırma yapılması ve otoparkların inşası ile işletmesinde kullanılacak. Planlama aşamasında da ana yolların kesişme noktasına 500 metre mesafeye yoğunluk göz önüne alınarak otopark alanları oluşturulacak.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.