1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Otoyol ve Köprülerden Geçiş Ucuzlayacak
Otoyol ve Köprülerden Geçiş Ucuzlayacak

Otoyol ve Köprülerden Geçiş Ucuzlayacak

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndaki detaylardan bir tanesi daha belli oldu. Köprü ve otoyollarda ‘dinamik fiyatlandırma’ sistemine geçileceği açıklandı.

A+A-

2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın anlık fiyat değişimi yapabileceği, ‘dinamik fiyatlama’ modeline geçileceği belirtildi. Böylece vatandaşlar bazı gün ve saatlerde otoyol ve köprüleri daha ucuza kullanabilecek. Buna ek olarak ulaştırma sisteminin sürdürülebilirliği ve mevcut altyapının verimliliğini teminen talep yönetimi benimsenerek, ulaştırma yatırımlarının verimlilik odağında rasyonelleştirileceği belirtildi.

Özel Yazılım Kullanılıyor

Avrupa’da ‘dinamik fiyatlandırma’ modeli için özel yazılımlar kullanıldığı ve fiyatlandırmanın talebin yoğunluğu ve azlığına göre değişebildiği belirtildi. Bu yöntemin en çok kullanıldığı sektörlerin başında ise havayolu geliyor, şirketler kendilerini zarara sokmadan uçuşları daha ucuza mal edebiliyor. Aynı yöntemin köprü ve otoyollar için de kullanılması hedefleniyor.

Güvenlik Öncelik Olacak

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, ülkemizde trafiğin güvenliğinin sağlanması da öncelikli politikalardan birisi olacak. Bu doğrultuda strateji belgesi oluşturulması, eğitim ve denetim faaliyetlerinin arttırılarak devam edeceğine yer verildi.

Ayrıca ülkemizde karayollarına ilişkin yapılacak çalışmalarda programda yer aldı. Buna göre karayollarında bakım ve onarım işlemlerinin ağırlıklı olarak özel kesim marifetiyle, performans esaslı sözleşmelerle yürütülmesi için gerekli olan kurumsal ve hukuki düzenlemeler tamamlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.