1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. ÖTV Kanununda Değişiklik Teklifi TBMM’ye Sunuldu
ÖTV Kanununda Değişiklik Teklifi TBMM’ye Sunuldu

ÖTV Kanununda Değişiklik Teklifi TBMM’ye Sunuldu

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununda yapılacak değişiklik ile Akaryakıt ürünleri üzerinden alınan (ÖTV) Özel Tüketim Vergisinin sabitlenmesi isteniyor. Kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Gerekçeleri ile neden ÖTV’nin sabitlenmesi isteniyor?

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına 6 Haziran 2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi ve gerekçesi tüm detayları ile sunuldu.

Dünyanın en pahalı benzin ve motorinini kullanan ülkeler sıralamasında 193 ülke içinde ilk sıradayız. Türkiye bu konudaki liderliğini yıllardır sürdürüyor. Döviz kuru ve uluslararası ham petrol fiyatları bahane edilerek akaryakıt ürünleri üzerinden yüksek vergi geliri elde edilmektedir.

Her geçen gün el yakan benzinin litre fiyatına bir vatandaş 2000 yılında ortalama 0,58 lira öderken, 2017 yılında ortalama 5,60 lira ödemektedir. Vatandaşın benzinin litre fiyatına ödediği para 15 yılda yaklaşık % 865 oranında arttı.

Sebebi; benzin ve motorini başka ülkelerden ithal etmemiz değil, Türkiye’de akaryakıtın üzerine eklenen ve giderek artan vergiler. Devlet hem özel tüketim vergisi hem katma değer vergisi hem de bununla birlikte ÖTV’nin KDV’si, yani verginin vergisini alıyor.

Bir litre benzin üzerinden ortalama % 62, motorinde ise %52 vergi alınmakta. Son on yılda benzin üzerinden alman vergi 2.8 kat, motorinde ise 3.1 kat artış göstermiştir.

2002’de benzinin litre fiyatı 1.75 lira motorin ise 1.35 liraydı. Son dönemde yapılan zamların ardından benzin 5.60 lira, motorin ise 5,20 lira oldu. Kısacası benzinin litre fiyatı “15 yılda yaklaşık 3,2 kat”, motorin ise yaklaşık “4 kat” arttı. 2008 yılı Temmuz ayı ham petrol varil fiyatı 147 dolar iken, 2017 yılı Ekim ayı ham petrol varil fiyatı 56 dolardır.

Şuanda kullanılan benzin fiyatlarının bu denli yüksek olmasının nedeni dolar ya da petrol kurları değil, vergilerin yüksek olması. Vergili akaryakıt fiyatlarında lider olan Türkiye, vergisiz fiyatlarda Avrupa’nın en ucuz benzin fiyatına sahip.

Benzinin litre fiyatındaki pahalılık nedeniyle Türkiye dünya birincisi. Dünya’da benzin fiyatı en pahalı ikinci ülke olan Norveç’in kişi başı milli geliri 95.000 dolar, Türkiye’nin neredeyse 10 katı. Kişi başı milli geliri Türkiye’den 7-8 kat fazla olan ülkelerde bile benzin fiyatı Türkiye’den daha ucuz. Kişi başı milli gelir ile benzin fiyatlarını kıyaslayınca Türkiye yine açık ara birinci.

Ulaşım her vatandaşın temel hakkı olduğu gibi önemli bir gereksinimdir. Akaryakıt üzerinden alınan bu yüksek ve dengesiz' vergiler vatandaşların hakkı olan ulaşım özgürlüklerini sınırlandırmakta ve ekonomik faaliyetlerini de kısıtlamaktadır. Akaryakıttan alman bu yüksek vergiler kaçak akaryakıt tüketimini arttırmakta, hatta teşvik etmektedir. Bu yapılacak yasa değişikliği durma noktasına gelen ekonomiye canlılık katacaktır.

Akaryakıt ürünleri üzerinden alınan (ÖTV) Özel Tüketim Vergisinin sabitlenmesi amaçlanmıştır. Akaryakıt üzerinden alman yüksek orandaki Özel Tüketim Vergisinin kanun teklifi ile akaryakıt cetvelindeki ürünlerin 1 TL ile sınırlandırılmasını amaçlamaktadır. Kanun teklifi için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.