1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ÖTV’de İndirim Yapılması Düşünülmekte Midir?
ÖTV’de İndirim Yapılması Düşünülmekte Midir?

ÖTV’de İndirim Yapılması Düşünülmekte Midir?

Otomotiv sektöründeki durgunluğun giderilmesi için, alınan vergilerde indirim yapılması düşünülmekte

A+A-

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından cevaplanmak üzere bir soru önergesi verdi. CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk verdiği yazılı soru önergesinde Alınan Vergilerin adaletli vergiler olup olmadığı, ÖTV indirimi uygulanıp uygulanmayacağı gibi sorulara yer verdi. İşte O Soru Önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla dilerim.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk

Adaletli vergi, az kazanandan az, çok kazanandan çok olacak şekilde kazançtan alınan vergidir. Adaletsiz vergi ise ülkemizde çok sık görülen dolaylı yollardan alınan vergidir.

Birçok alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de yeni binek araç atımında ÖTV’nin arttırılması sektörü durma noktasına getirmiş ve bu sektördeki binlerce çalışanımızı zor durumlara düşürmüştür. 2014 yılının başında, Bakanlar Kurulu Kararına göre, yeni binek otomobil alımında ödenen ÖTV’ de artışa gidilmiş ve motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyenler için uygulanan yüzde 40 vergi oranı yüzde 45'e, motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen fakat 2000 cm3'ün altında olanlar için uygulanan yüzde 80 vergi oranı yüzde 90'a, motor silindir hacmi 2000 cm3'ü geçenler için uygulanan yüzde 130 vergi oranı ise yüzde 145'e yükseltilmişti. Bu çerçevede;

1- Ülkemizde vatandaşlarımızdan alınan vergiler adaletli vergiler midir?

2-Yeni araç alımlarındaki bu yüksek vergilerin otomotiv sektöründeki istihdamı olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor musunuz? Düşünüyor iseniz bunun için ne gibi önlemler almayı planlamaktasınız?

3- Otomotiv sektöründeki durgunluğun giderilmesi için, alınan vergilerde indirim yapılması düşünülmekte midir? Düşünülmekte ise ne zaman ve ne ölçüde bir indirim düşünülmektedir?

Personel Sağlık Tr

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.