Özel Eğitim Kurumları için Yeni Öneri!

Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Çayan, bazı açıklamalarda bulundu.

65960
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar için haftalık iki saatlik eğitimin yeterli olmadığı görüşünü belirten Aydın Çayan, bu sistemin kaldırılmasını ve dönüştürülüp birleştirmesi gerektiğini dile getirdi. Aydın Çayan; “Özel eğitim kurumları kapatılmalı. Bunlar dönüştürülebilir, birleştirilebilir. Çocukların geniş alanlarda, en azından günlük 8 saatini geçirebileceği eğitim merkezlerinin açılması gerekiyor.” dedi.

Otizmli Çocukların Umut Kaynağı: Otizm Vakfı

Otizmli çocukları bulunan aileler tarafından 2010 yılında kurulan Otizm Vakfı, çocuklar için yaşam ve eğitim merkezi olma özelliği taşıyan 8 dönümlük bir alana kurulmuş. Covid-19 nedeniyle eğitime ara veren Otizm Vakfı, geçtiğimiz ay tekrar faaliyete başladı. Pandemi süresinde evde bulunan otizmli çocuklar ve aileleri için bu eğitim arasının zorlu geçtiği, vakfın açılmasının bu açıdan çok önemli olduğu biliniyor. Her türlü temizlik önlemi alınan vakıf, otizmli çocuklara cimnastik, bisiklet, yüzme ve paten gibi sportif çalışma imkanı da sunuyor. Böylece çocuklar kendi kendilerine hayat ile mücadele etmeyi öğreniyor. Kendi ayakları üzerinde durmayı keşfediyor.

Covid-19 Önlemi İlk Adımdan Son Adıma Kadar Alınıyor

Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Çayan, öğrencilerini servise bindikleri andan başlayarak, eve teslim edildiği ana kadar her türlü tedbir ve kontrolün sağlandığına değindi. Otizmli çocukların maske takamayacaklarını da belirten Aydın Çayan, onlar dışında herkesin bu kuralı yerine getirdiğini ayrıca tüm kullanım alanlarının sürekli dezenfekte edildiğini, çocukların ateşlerinin de ölçüldüğünü dile getirdi. Toplamda 60 çocuğun eğitim gördüğü bu vakıfta her çocuğun farklı gün ve saatlerden kuruma geldiği belirtildi.

Çayan: Otizmli Çocukların 24 Saat Kalabileceği Kurumlar Olmalı

Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Çayan, evden çıkamayacak derecede otizmli çocukların olduğuna dikkat çekerek; “Çocukların 24 saat kalabileceği yaşam merkezlerinin oluşturulması gerekiyor. Tüm ailelerin ortak sorusu, ‘Benden sonra çocuğum ne olacak?’ Bu acıyı yaşayabilenleri gerçekten anlıyoruz, hissediyoruz. Çünkü kendi çocuklarımız da bu sorunu yaşıyor.” dedi.

Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı: Destek Bekliyoruz!

Otizmli çocukların eğitimleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasını isteyen Aydın Çayan konuşmasına şöyle devam etti:

“Öncelikle yerel yönetimler mevzuat olarak da bu konuda daha uygunlar. Çok zor bir şey değil aslında ama sadece inanmaları gerekiyor. Çocukların 8 saatini geçirebileceği eğitim merkezlerinin açılması gerekiyor. Türkiye’de yıllar önce başlatılan bir özel eğitim sistemi var. Bu çocukların raporlarına göre haftada 2, ayda 8 seans ders veriliyor. Fakat bu sürelerle eğitimlerde hiçbir yere varılmıyor. Türkiye’de özel gereksinimli çocuklar için 2 bin 600’ün üzerinde özel eğitim kurumu var. Görüşmelerimizde aylık 8 seans sürelerinin artırılması ile ilgili destek olunacağı ifade ediliyor. Fakat bu bir çözüm değil. Biz istiyoruz ki çocuklar tam gün, bazı çocuklar için hatta 24 saat aileden bağımsız eğitim alabilsin. Haftada 2 seans 40’ar dakika ile çocuğun eğitim alması, düzelmesi mümkün değil. Bunu artık kabul etmek ve bu sistemden vazgeçmek gerekiyor.

Özel Eğitim Kurumları Kapatılmalı, Dönüştürülmeli Ve Birleştirilmeli

Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Çayan, otizmli çocuklar için verilen eğitimin yeterli olmadığını ve sistemin değişmesi gerektiğini vurgulayarak; ‘Özel eğitim kurumları kapatılmalı. Bunlar dönüştürülebilir, birleştirilebilir. Apartman dairelerinde, ara katlarda bu çocukların seanslı eğitimle bir yola varması mümkün değil. Çocukların rahat edebileceği geniş alanlarda, en azından günlük 8 saatini geçirebileceği eğitim merkezlerinin açılması gerekiyor. Bütün talebimiz bu.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!