1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. NASIL OLUNUR?

  4. Özel Harekat Polisi (PÖH) Nasıl Olunur? Adaylarda Hangi Şartlar Aranır?
Özel Harekat Polisi (PÖH) Nasıl Olunur? Adaylarda Hangi Şartlar Aranır?

Özel Harekat Polisi (PÖH) Nasıl Olunur? Adaylarda Hangi Şartlar Aranır?

Özel Harekat Polisi olmak isteyenler hangi okullarda okumalılar? Özel Harekat polisi nasıl olunur? Özel Harekatçı olmak isteyenlerin hangi şartları taşıması gerekir?

A+A-

Polislik mesleği kamu düzenini korumak, huzur ve güvenliği sağlamakla yükümlü olan ve kendi arasında dallara ayrılan bir kurumdur. Bu gibi özelliklerinden dolayı da ülkemizde kutsal bir meslek olarak kabul görür. Ayrıca polis memurluğu, üniversite mezunlarının okul bitince iş bulmada sıkıntı yaşaması, bu mesleğin kutsal yönü, maaşının yüksek olması gibi sebeplerden dolayı gençlerimiz arasında ilgi çeken meslek dallarından biridir.

Nasıl Özel Harekat Polisi (PÖH) Olunur?

Öncelikle özel harekat polisi olabilmek için polis olmak gerekmektedir. Polis olabilmek için ise öncelikli olarak lise ve dengi bir okuldan mezun olup, gerekli şartları da sağladıktan sonra alım olması durumunda Polis Meslek Yüksekokulu’na (PMYO) başvurmanız gerekmektedir. Gerekli başvuru şartlarına sahip olanlar PMYO’ da okuyabilmektedirler. Bu okulda okurken branş seçebilir ve istediğiniz alanda eğitim alabilirsiniz.

Özel harekat Polisi olabilmek için iki farklı seçenekten birini değerlendirmeniz gerekiyor. PMYO öğrencisi iken branş belirlediğiniz zaman Özel Harekat polisi olmak istiyorum şeklinde tercihinizi yapabilirsiniz. Yada başka bir bölümde görevli iken gerekli şartları sağladığınız taktirde özel harekat polisi (PÖH) müracaatında bulunabilirsiniz.

PÖH başvurusunda aranan şartlar nelerdir? Özel harekat Polisi olmak isteyen adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Öncelikli olarak pöh birimlerinde görev alabilmeniz için; T.C vatandaşı olmak, 28 yaşından gün almamış olmak, terhis tarihinden itibaren 36 aydan fazla bir sürenin geçmemiş olması, en az lise mezunu olmak, askerlik hizmetini tamamlamış olmak, KPSS şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarında başarılı olmak şartlarına uygun olmanız gerekmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler