Özel Hayatı Yüzünden Memura Ceza Verilir mi?

Özel hayat, kişide kendine özgü yaşam süreçlerinde yaşama tarzı, kendisinde ilgilendiren tutumlarda ve davranışlarda ifade edilmek için kullanılmaktadır.

Özel Hayatı Yüzünden Memura Ceza Verilir mi?
Özel Hayatı Yüzünden Memura Ceza Verilir mi?
Daha Fazla Göster

Bu özelliğine göre hem ulusal hem de uluslararası düzeylerde korunma amaçlanmıştır. Bu koruma için aykırı gelen her fiil ve davranışın da özel hayatta gizliliğini ihlal edeceği belirtilenler arasındadır.

Memurlar içerisinde kamu hizmetleri gereği görülmesine göre yerine getirilme hususunda kişinin bir hayatı olmasının yanında ekstra bir özel hayatı da vardır. Kanun koyucular tarafından memurlar için verilen disiplin cezası verilmesi durumlarında şartları gerektiren fiillerden dolayı ceza verilmesine yönelik sadece kamu hizmetinden kaynaklanan fiil ve haller için öngörü yapılmıştır.

Bu çerçeve kapsamında, Danıştay kararı bağlamında, kamu görevlileri için hizmet dışındaki özel hayatıyla ilgili davranışların bulunmasında memur için disiplin gerektiren hususların kararı kapsamında konuya yönelik bu düzeni bozan, kamu hizmetlerinin iyi ve düzenli şekilde sunulmasına yönelik olumsuz şekilde etkileme yapan bir yönün bulunması gerekmektedir.

Özel Hayat Hususunda Memura Verilen Cezalar

Özel Hayat Hususunda Memura Verilen Cezalar
Özel Hayat Hususunda Memura Verilen Cezalar

İl Emniyet Müdürlüğü emrinde görev yaptığı dönemde, Hizmet dışında resmi sıfatının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışlarda bulunmak fiilini işlediğinden bahisle, Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğünün 6/B-5. maddesi uyarınca 6 ay kısa süreli durdurma cezası ile tecziye edilmesi gerekmekte ise de, Aynı Tüzüğün 15. maddesi gereğince bir alt ceza olan 8 gün aylık kesimi cezası ile cezalandırılmasına İlişkin 27.9.2012 tarih ve 286 sayılı Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu kararının iptali istemiyle açılmıştır.

İlgili Ulusal ve Uluslararası Mevzuat

İlgili Ulusal ve Uluslararası Mevzuat
İlgili Ulusal ve Uluslararası Mevzuat

1982 Anayasası’nın “Özel hayatın gizliliği ve korunması” başlıklı bölümünde yer alan 20. maddesinin 1. fıkrasında;

“Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.” düzenlemesi, maddesinin 5. fıkrasında ise; “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş Milletlerarası antlaşmalar kanun hükmündedir.

Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır.” düzenlemesi yer almıştır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “Özel ve aile hayatına saygı hakkı” başlıklı 8. maddesinde;

“Herkes özel ve aile hayatına, konutuna ve yazışmasına saygı gösterilmesi hakkına sahiptir. Bu hakkın kullanılmasına bir kamu makamının müdahalesi, ancak müdahalenin yasayla öngörülmüş ve demokratik bir toplumda ulusal güvenlik, kamu güvenliği, ülkenin ekonomik refahı, düzenin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması için gerekli bir tedbir olması durumunda söz konusu olabilir.”

“Ayrımcılık yasağı” başlıklı 14. maddesinde de; Bu Sözleşmede tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanma, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya toplumsal köken, ulusal bir azınlığa aidiyet, servet, doğum başta olmak üzere herhangi başka bir duruma dayalı hiçbir ayrımcılık gözetilmeksizin sağlanmalıdır.” hükmü bulunmaktadır.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Özel Hayatı Yüzünden Memura Ceza Verilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!