1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu Ve Fen Lisesi Öğrencileri Kendi Şirketini Kurdu
Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu Ve Fen Lisesi Öğrencileri Kendi Şirketini Kurdu

Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu Ve Fen Lisesi Öğrencileri Kendi Şirketini Kurdu

Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı ve Genç Başarı Eğitim Vakfı ile ortaklaşa yürütülen "Şirket...

A+A-

Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı ve Genç Başarı Eğitim Vakfı ile ortaklaşa yürütülen "Şirket Programı" projesi kapsamında kendi Çizgi Roman şirketlerini kurdu. Öğrenciler, çok sayıda ünlü ismin destek olduğu projeden elde edilen gelirle Afrika'da su kuyusu açtırmayı hedefliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Genç Başarı Eğitim Vakfı ile ortaklaşa yürütülen "Şirket Programı" projesi kapsamında Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri kendi Çizgi Roman şirketlerini kurarak girişimciliğe ilk adımlarını attı. Projeyle ilgilenen öğrenciler bir araya getirilerek bilgilendirildi ve bu bilgi ışığında öğrenciler birbirleriyle eşleşerek ekiplerini kurdu. Bir araya gelen 62 öğrenci ile birlikte her biri farklı amaca hizmet edecek olan 9 şirket kuruldu. Kurulan her bir şirketin çocuk istismarı, hayvana şiddete karşı dikkat çekmek, ayrıca Arakan'a yardım ve Afrika'da su kuyusu açtırma gibi sosyal sorumluluk proje çalışmaları bulunuyor. Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından, başarılı bulunan şirket Mayıs ayında yapılacak final'de birinci olarak seçilecek ve Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek.

Öğrencilere ünlülerden destek mesajları yağıyor

Çizgi roman, magnet, şal, kalem, tişört gibi farklı alanlarda şirketler kuran Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri Türkiye genelinde 330 okulla yarışıyor. Proje kapsamında Türkiye'deki ilk Çizgi Roman şirketini kuran öğrenciler yazdıkları hikayeleri karikatürleştiriyor ve İngilizce diline çevirerek okuyucularıyla buluşturuyor. Bu genç girişimcilere ünlülerden de destek yağıyor. Aralarında Tülin Şahin, Yılmaz Vural ve Bülent Serttaş'ın da bulunduğu çok sayıda ünlü isim öğrencilere sosyal medya üzerinden videolar çekerek destek oluyor.

'Şu an okulumuzun 9 şirketi var'

İhlas Eğitim Kurumları Genel Müdürü Bedri Yeltekin'e teşekkür ederek sözlerine başlayan Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Hakkı Okur, "İhlas Eğitim Kurumu olarak öğrencilerimizin akademik gelişimi ve sosyal becerilerini ortaya çıkartacak bir çalışmanın içerisindeyiz. Öğrencilerimizin sosyal alanlardaki becerilerini ortaya çıkartacak kulüplerimiz var. Bu kulüplerin biride başarılı çalışmalar yürüten Girişimcilik Kulübü. Avrupa Birliği ve Bakanlığımız ile birlikte yürütülen Genç Başarı Eğitim Vakfı ile ilgili şirket programlarına katıldık. Şu anda 9 şirketimiz bu alanda çalışmalar yapıyor. Biz İhlas Koleji olarak öğrencilerimizin hem akademik hem de sosyal anlamda onları geliştirecek, gizli yeteneklerini ortaya çıkartacak bir eğitim programı uyguluyoruz. Öğrencilerimiz bu şirket programlarında elde ettikleri gelirlerle bir fayda sağlayarak Afrika'da su kuyusu açmayı hedefliyor. İnşallah kardeş kuruluşumuz olan İhlas Vakfı ile Afrika'da su kuyusu açacağız" diye konuştu.

'Çizgi roman kitabı yapmak hayalimizdi'

Hayallerini gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu ifade eden Melike Rana Baytan, "Mentörümüz Ayşegül Aygün, Genç Başarı Eğitim Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü bu şirket projesinden bahsettiğinde arkadaşlarımızla bir araya geldik. Neler yapabileceğimizi düşündük ve konuştuk. Öncesinde bir iş başvuru formu doldurduk ve gönderdik. Sonrasında bir mülakata girdik, mülakatı geçtikten sonra da bir çizgi roman şirketi kurmak istediğimize karar verdik. Bu zaten uzun zamandır hayalimizdi. Bizim şirketimizde herkes ne yapmak istediğine bağlı olarak çalışıyor. Ben hikaye yazmayı çok sevdiğim için hikayeleri ben yazıyorum. İki arkadaşımız çizim yapıyor, başka bir arkadaşımız çizimleri bilgisayar ortamında renklendiriyor'ifadelerini kullandı.

'Elde ettiğimiz gelirle Afrika'da su kuyusu açmak istiyoruz'

Hayal gücüne dayanarak hikayelerini yazdığını belirten Melike Rana Baytan, "Ben hikayemi yazıp çizen arkadaşlara yönlendiriyorum bu süreçte başka bir arkadaşım da hikayeyi İngilizce olarak çeviriyor. Tüm bu süreçlerden sonra çizimler bilgisayar ortamına aktarılıyor ve basıma gönderiliyor. Şu anda da ilk kitabımız basımda. İlkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere İngilizce derslerinde bu kitaplar okutulsun istiyoruz. Elde ettiğimiz gelirle de İhlas Vakfı yardımıyla Afrika'da bir su kuyusu açmak istiyoruz. Tüm bu süreçlerde bize destek olan Genel Müdürümüz Bedri Yeltekin, Okul müdürümüz Hakkı Okur ve Mentörümüz Ayşegül Aygün'e çok teşekkür ediyoruz'dedi.

Çocuk magnetleri üzerine bir şirket kurduklarını ifade eden Sıla Cehan ise, "Bizim şirketimiz "Mutlu Ev Mutlu Çocuk" sloganıyla çocuk magnetleri üzerine tasarımlar yapıyor. Biz buradan gelen gelirle Afrika'da ki çocuklara yardım etmek istiyoruz. Magnetlerimizin hepsi bizim el emeğimizle yapıldı. Bizim hedefimiz İhlas Vakfı'nın katkılarıyla Afrika'daki çocuklara yardım etmek ve var olan çocuk şiddetine, çocuk istismarına karşı büyük bir farkındalık oluşturmak'şeklinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.