1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özel Okullara Kayıtlar ve Özel Okul Öğrenci Teşviki Başvuru Şartları
Özel Okullara Kayıtlar ve Özel Okul Öğrenci Teşviki Başvuru Şartları

Özel Okullara Kayıtlar ve Özel Okul Öğrenci Teşviki Başvuru Şartları

Özel Okullara Kayıtlar Kaç Lise Ortaokul ve İlkokul Öğrencisi Destek Primi Alacak? Özel Okullarda Kimler Okuyabilecek? Özel Okul Kontenjanları Kaç Olacak? Özel Okul Öğrenci Teşviki Başvuru Şartları Tüm Cevaplar İşte Bu Haberde

A+A-

Milli Eğitim bakanlığı (Meb) tarafından 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı için gerçekleştirilecek olan Özel Okullara desetek priminin detayları neredeyse tamamen netleşti. Peki Kimler Özel Okullarda Okuyabilecek, Özel Okulda Okuma Şartları neler olacak, Özel Okullara verilen destek priminden hangi öğrenciler faydalanabilecek, Özel Okulların Kontenjanları Kaç olacak, Özel İlkokul Kontenjanı kaç olacak, Özel ortaokul Kontenjanı Kaç Olacak, Özel lise Kontenjanı kaç olacak. Bu haberimizde Meb tarafından netleştirilen tüm cevapları bulabileceksiniz.

MEB ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI

ÖZEL OKULLARLA ALAKLI MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLAR TIKLAYINIZ

Soru 1: Kimler Özel Okullarda Okuyabilecek?

Özel Okulda okuyabilmek ve devletin verdiğimi Primden faydalanabilmek için bir çok kriter (6 Kriter) söz konusu olacak. Öğrenciler belirli kriterler üzerinden belirli puanlar alacak. Örnek verecek olursa Öğrenciye ait bir önceki yılın başarı puanı Puanlama esasına konu olan maddelerden. Mesela Başarı durumu pekiyi ise 15; iyi ise 10; orta ise 5 puan kazanacak. Öğrencinin Anne ve Babasının olmaması, Koruyucu ailede olması, Devlet Himayesinde olması, Bölge Öğrenci sayısı, Aile gelir düzeyi, Devlet tarafından prim ödenecek olan özel okulun Başarı seviyesine kadar bir çok Kriter Puanlama sistemine konu edilmekte.

Soru 2: Özel Okul Kontenjanları Kaç Olacak?

Özel Okul Kontenjanları belirlenirken asıl kriter Özel okulun asgari öğrenci seviyesini doldurmuş olması olacak. MEB tarafından verilen destekten sadece Asgari öğrenci sayısını kaydeden ve Boş kalan kontenjanlara kayıtlı olan öğrenciler faydalanabilecek. Yani Kontenjan Özel Okul için Asgari Öğrenci sonrası kalan kısım olacak.

Soru 3: Kaç İlkokul Öğrencisi Destek Primi Alacak?

Meb tarafından belirlenen sayılar okul öncesi ve İlkokul için yaklaşık olarak 50 Bin öğrenciye destek primi verilecek.

Soru 4: Kaç Ortaokul Öğrencisi Destek Primi Alacak?

Meb tarafından belirlenen sayılar doğrultusunda Ortaokul için yaklaşık olarak 75 Bin öğrenciye destek primi verilecek.

Soru 5: Kaç Lise Öğrencisi Destek Primi Alacak?

Meb tarafından belirlenen sayılar doğrultusunda lise için yaklaşık olarak 75 Bin destek priminden faydalanabilecek.

Soru 6: Meb Destek Primi Ne Kadar?

MEB 2014-2015 eğitim öğretim yılı için devlet 250 bin öğrenciye toplam 1 milyar TL destek sağlanacak. Devlet okulundan özel okullara geçen öğrencilere bu puanların toplamına göre 3 bin 500 TL'ye kadar destek verilecek.

MEB Özel Okullarda Öğrenim Görecek Öğrencilere

Eğitim ve Öğretim Desteği E-Kılavuzu için TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.