Özel Okullarda Ücret İadesi Nasıl Olur?

Alınan tedbirler kapsamında yüz yüze eğitimin belirli bir süre kesinti yaşamasına neden olan virüs, velilerinde özel okulların ücret geri iadesi yapıp yapmayacağını da merak etmesine neden oldu. İşte detaylar!

66946
Daha Fazla Göster

Özel Okullarda Ücret İadesi Nasıl Olur?

Özel Okullarda Ücret İadesi Nasıl Olur?
Özel Okullarda Ücret İadesi Nasıl Olur?

2019 yılının Aralık ayında ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs ülkemizdeki ilk vakası 11 Mart 2020 tarihinde görüldü. Bütün dünyayı saran ve hayatımızı önemli ölçüde etkileyen virüs, kalabalık ve kapalı ortamlarda bulaşma ihtimali daha yüksek olduğu için doğal olarak okullardaki eğitim öğretimin işleyişine ve aksamasına neden oldu. Alınan tedbirler kapsamında yüz yüze eğitimin belirli bir süre kesinti yaşamasına neden olan virüs, velilerinde özel okulların ücret geri iadesi yapıp yapmayacağını da merak etmesine neden oldu. Velilerde özel okullarda ücret iadesi nasıl olur? Sorusunun yanıtına cevap aramaya başladı.

Sözleşmede Yer Alan Cezai Şartlar Geçerli Olur Mu?

Sözleşmede Yer Alan Cezai Şartlar Geçerli Olur Mu?
Sözleşmede Yer Alan Cezai Şartlar Geçerli Olur Mu?

MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 56. maddesinde; eğitim ve öğretim yılı başlamadan kurumdan ayrılanlara, öğrencinin ödeyeceği yıllık ücretin dışındaki olacak olan kısmı, eğitim ve öğretim yılı başladıktan sonra kurumdan ayrılanlara ise öğrencinin ödeyeceği yıllık ücretin ’u ile öğrenim görmüş olduğu günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı öğrenci velisine iade edilir. Öğretime başlandıktan sonra ayrılmış olan öğrencilerden alınacak olan ücret kurumun belirlediği öğrenim ücretinden fazla olamaz.

İlk Olarak Okulla Görüşün

Ücret iadesi yapılması konusun ilk olarak okulla görüşmelisiniz. Eğer bir anlaşma sağlayamazsanız yaşadığının şehirdeki tüketici hakem heyetlerine başvuru yapabilirsiniz. Yasaların belirlediği ücret miktarını aşmış olan ücretler için “zorunlu arabulucuya” başvurmak şarttır. Eğer arabulucuda konu hakkında bir çözüm sağlayamazsa tüketici mahkemesine “kısmi ifa imkansızlığı” nedeniyle para iadesi talepli dava açın.

Tüketici Hakem Heyeti Çözebilir

Ücret iadesi yapılması gereken dönem bütün bir eğitim öğretim dönemini kapsamamaktadır. Ücret iadesinin yapılabileceği zaman yüz yüze eğitim öğretim döneminin tedbirler kapsamınca durdurulduğu tarihten başlar. Hakem heyetlerine giderek bu dönemdeki ücretin iade edilmesini talep edip bir çözüm sağlanmasını isteyebilirsiniz.

TBMM’de 22 Temmuz’da kabul edilmiş olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna, “dava şartı olarak arabuluculuk” başlığı adı altında 73/A maddesi eklenmiş oldu. Parasal sınır olarak 10 bin 390 TL üstündeki tüketici anlaşmazlıklarında davadan önce arabulucuya gitme şartı getirildi. Tüketici uyuşmazlıklarında zorunlu arabulucu şartı 7251 sayılı “Hukuk Muhakemeleri Kanunu” ile “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 28 Temmuz tarihli 31199 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Zorunlu Arabulucu Mahkemesiz Çözüm Sağlayabilir

Zorunlu Arabulucu Mahkemesiz Çözüm Sağlayabilir
Zorunlu Arabulucu Mahkemesiz Çözüm Sağlayabilir

Zorunlu Arabulucu, özel okul ve veli taraflarını anlaşma yapılmasına ikna ederse sorun mahkemeye taşınmadan hallolacaktır. Eğer sorun hala çözülmediyse tüketici sıfatıyla veliler tüketici mahkemesinde dava açabilirler. 10 bin 390 TL’nin altında olan okul ücretleri uyuşmazlık halinde “zorunlu arabulucuya” başvurmadan direk olarak bulunulan şehirdeki il, ilçe hakem heyetlerine başvuru sağlayabilir.

Hakem heyetlerinde parasal başvuru sınırları vardır. Bu sınırlar, ilçe başvuruları için 6 bin 290 TL’nin altı, büyükşehir statüsünde bulunan il başvuruları için ise 6 bin 290 ile 10 bin 390 TL arasında belirlenmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Özel Okullarda Ücret İadesi Nasıl Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!