1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Özel Sektörde Çalışanlar Hariç Sözleşmeli Öğretmenler Eş Durumu Tayini Yapabilecek
Özel Sektörde Çalışanlar Hariç Sözleşmeli Öğretmenler Eş Durumu Tayini Yapabilecek

Özel Sektörde Çalışanlar Hariç Sözleşmeli Öğretmenler Eş Durumu Tayini Yapabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı MEB müsteşarı Yusuf Tekin'in dün EBA üzerinden canlı yayında öğretmenlerin ilk seminer gününde sözleşmeli öğretmenler için eş durumu tayini olmayacağını belirtmişti. My Memur olarak bunun Anayasal Hak olduğunu belirtmiştik!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 4+2 yıl sistemi ile 4 yıl sözleşmeli ardından 2 yıl da kadrolu olmak üzere 6 yıl sonunda sözleşmeli olarak atanan öğretmenlere tayin hakkı verileceğini belirtmişti. Bu durumun eş durumu açısından Anayasal bir Hak olan aile bütünlüğünü ilkesini ihlal ettiğini defalarca belirtmiştik.

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil TBMM’de komisyon toplantısı sonrasında Bakan Yılmaz tarafından her iki eşin de sözleşmeli olması durumunda eş durumu tayin yapılabileceğini belirtti. Yani sadece eşlerin ikisinin de sözleşmeli olarak atanmış olması gerekiyor. Eşi özel sektörde çalışan sözleşmeli öğretmenlere tayin hakkı yok. İrgil, anayasanın amil hükmü olan aile bütünlüğü kapsamında bir planlama şu an için ne yazık ki bulunmadığını açıkladı.

Eş durumu tayininin sadece sözleşmeliler arasında yapılıyor olması eş durumu tayini olarak tam anlamıyla yerine gelmiş olmayacaktır. Kısmi eş durumu yapılarak eşi özelde çalışan için geçerli olmayacaktır.

Eş durumu tayinleri bilindiği üzere kamu ve özel sektör olmak üzere aynı kapsamda yapılmakta. Memurlar için 1 yıllık görev süresini tamamlayarak adaylığı kalkanlar başvuru yapabilmektedir. Aynı koşullarda eşi özel sektörde çalışanlar için de eşinin yönetmelikte belirtilen süre çalışmış olması durumunda tayin hakkı verilmektedir.

Dolayısıyla eş durumu tayinlerinde MEB zaten mahkeme yoluyla da olsa tayin hakkı vermek durumunda olacaktır. Her yıl eş durumu tayinlerinde sorun yaşanmaması adına MEB atama kriterlerini yerine getiren tüm öğretmenlere bu hakkı vermek durumundadır. Eşi özel sektörde çalışan öğretmene tayin hakkının verilmemesi Anayasal hak gasbı olarak varlığını sürdürecektir.

Bilindiği üzere geçtiğimiz 2016 yılında 6 binden fazla öğretmenin eş durumu tayininin yapılmadığı MEB tarafından açıklanmıştı. Öğretmenlerin sosyal medya’da ve Meclis’teki yoğun uğraşları sonrasında Kurban Bayramına girilmeden resen tüm öğretmenler il ve ilçe emrine verilmişlerdi.

Eş durumu atamaları her kurum 1 yılını dolduran ve adaylığı kalkan memurlar için vermek zorundadır ve bu bir Anayasal haktır. Dolayısıyla böylesine hassas bir konuda inatçı davranmamak gerekiyor ve öğretmenlerin eş durumu atamalarının koşulsuz olarak gerçekleştirilmesi isteniyor.

12 Haziran 2017 Pazartesi öğretmenlerin yaptığı seminerin ilk gününde EBA üzerinden canlı yayında sözleşmeli öğretmenlere eş durumu da olsa tayin hakkı verilmeyeceğini belirten Yusuf Tekin'in açıklamalarını gündeme getirmiştik. Aslında bu açıklamada da tam olarak tayin verilmiş değil. Çünkü her iki öğretmenin de sözleşmeli olması gerekiyor. Eşi özel sektörde çalışan öğretmen eşinden 6 yıl ayrı kalmak durumunda kalacaktır ki bu durumda mahkeme yolu ile ancak çözülecektir. Sözleşmeli Öğretmenlere Eş Durumu Olsa Dahi Tayin Hakkı Verilmeyecek haberi için TIKLAYINIZ.

ceyhun-irgil.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
4 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler