1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. Özgecan Aslan Anısına....
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Özgecan Aslan Anısına....

A+A-

Özgecan Aslan için.....

Bizim eskiden çamurdan yapılmış bardaklarımız vardı ,yapraktan tabaklarımız,tuğla artıklarından kına yapardık,kumlardan minik havuzlar yapardık,beş taş oynar ,kızlı erkekli maç yapar saklambaç oynardık. Öyle büyük suçlarımız da yoktu üstelik en fazla komşunun bahçesinden erik,dut,kaysı çalardık.Sokaklarında özgürce dolaşabildiğimiz bir mahallemiz vardı herkes birbirini tanır yabancı bir çocuk görse insanlar kimlerdensin sen diye mutlaka sorarlardı.Küçük bir sorgunun ardından çocuk kimin evladı ise götürülüp teslim edilirdi ailesine.Misafirliklere ailecek gidilir evde kimse yalnız bırakılmazdı.Ellerimizde ne tablet vardı nede süslü oyuncaklarımız.Tahtadan kaykayımız vardı iple çekerdik birbirimizi.Sıra ile yapardık bu işi bencillik eden kimse dışlanırdı oyuna alınmazdı.Eskiden soframızda ki herşey kendi tarlamızdan ,bağımızdan ,bahçemizden.
Kötü niyetli insanlar da vardı elbette.Eşim şerefsizler eşit dağılmış bu Dünya'ya derdi anlamazdım pek ,şimdi anlıyorum.Her masumun ,her iyi kalpli insanın Can'ını yakacak bir şerefsiz kendine yer edinmiş biryerlerde. Her ailede ,her sokakta,her mahallede,her şehirde.O yüzdendir ki insan suçu önce hep dönüp kendinde aramalıdır önce kendi içinde.Aynaya bakmalıdır hep ben nasıl bir anneyim?nasıl bir babayım?nasıl bir evlat yetiştiriyorum diye kendine sormalı hep.Başkalarını suçlamak kolay,oturduğumuz yerden ahkam kesmek kolay "sen nasıl birisin"önce onu anla.
-Oğlun olduğunda çırılçıplak resim çektirme mesela,kızını sakladığın gibi sakla onuda
-Oğluna oyuncakta olsa silah alma,yarın ilk fırsatta gerçeğini alıp  adam vurmasın diye mesela
-Oğluna daha bebek yaşta bir kızı zorla seçtirme mesela
-Oğlun akşam saat kaçta eve geliyorsa kızında gelsin mesela
Bunu sayfalarca uzatırım ,yazarım,sayarım ama önce onlara eşit olduklarını öğret mesela.Herşeyi zorlaştırmadan yoluna koy bu defa. Önce insan olmayı öğret.İlk nasıl küfür edilir yerine ,Allah'a nasıl kulluk edilir onu anlat.Önce sen örnek ol mesela el kaldırma karına ,öfke saçma annene ,ablana.Karşı cinse saygıyı öğret,kadının naifliğinden bahset mesela.
Suçluları biz yetiştiriyoruz.Bize tertemiz su gibi berrak sunulan evlatlarımızı biz şekillendirip birer suç makinası yapıyoruz yada harika insanlar kazandırıyoruz topluma.Bugün kollarınızda masum uyuyan meleğinize iyi bakın o kendisine zarar vermeyi bilmiyor başkalarına da bunu ona ancak siz öğretebilirsiniz.Tercih sizin neyi büyüttüğünüze dikkat edin.İlla ki zarar verecekse birine sadece kendisine versin,masumları üzmesin.
Özgecan da masum bir genç kızdı.Bir "Alçak" tarafından O'na reva görülenlere acı içinde tanık olduk.Bir tarafta başına gelen bu acı karşısında bile metanetle sevgiden bahseden bir baba ,diğer tarafta oğlunun yaptığı caniliği örtmesine yardım eden bir baba.Ya sen?Sen hangisisin önce ona karar ver...
Bu yazı toplam 706 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.