1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Özgür Eğitim-Sen de Nöbet Tutmama Eylemine Katılıyor
Özgür Eğitim-Sen de Nöbet Tutmama Eylemine Katılıyor

Özgür Eğitim-Sen de Nöbet Tutmama Eylemine Katılıyor

Öğretmen Sendikalarından Özgür Eğitim-Sen Nöbet Tutmama Eylemine Katılacağını Belirtti

A+A-

Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ardından Özgür Eğitim-Sen de “NÖBET TUTMAMA EYLEMİNE”ne katılacağını açıkladı. Yapılan basın açıklamasında “Nöbet Boykotundayız” şeklinde sloganla açıklamalarını yaptı.

Eğitim sistemindeki yapısal sorunların halihazırda katlanarak devam ettiğini, yerel düzenlemeler olsa bile ana yapının korunduğunu belirtti. En önemli sorunlardan birinin de öğretmenlerin zaman içerisinde itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı belirtildi. Ayrıca öğretmenlerin mali ve özlük haklardan yoksun bırakılmaya çalışıldı söylendi.

Evrak işlerine boğulan öğretmenlerin ağır müfredatlarla yıpratıldığı, nöbet uygulamasıyla fiziksel ve zihinsel olarak aşağılandığını belirttiler. Eğitim sisteminde olmaması gereken bu nöbet uygulamasının öğretmenlere zorla dayatıldığını belirtti.

Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 43. Maddesinde tanımlanan Öğretmenlik Mesleğinin sınırları dikkate alınarak görev dağılımlarının yapılması gerekmekte, mesleki sınırları içerisinde olmayan ve Anayasa'nın 18. Maddesinde "angarya" olarak tanımlanan bu uygulama hem hak ve özgürlükler hem de pedagojik nedenlerden dolayı kaldırılmasının gerekliliğine vurgu yapıldı.

Bundan dolayı Öğretmenlerin sırtına yüklenilen bu "angarya"nın kaldırılmasını Özgür Eğitim-Sen olarak dile getirildi. Milli Eğitim bakanlığı'nın acil olarak mevcut uygulamayı ücrete tabi tutması ve norma sayması "Öğretmenlere nöbet görevi verilemez" vizyonu içerisinde tamamen kaldırmanın planlamasına girişmelidir şeklinde sürek basın açıklamasında adımlar atılması için Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu 06.02.2015 tarih ve 7 sayılı kararından dolayı "üyelerinin 2014-2015 Eğitim-Öğretim sezonunun ikinci yarıyılında her ayın ilk haftası nöbet tutmaması" yönünde karar aldı.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.