1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Özlük Hakları İhlal Edilen Öğretmenlerin Çalıştığı Özel Okullara Para Cezası Geliyor
Özlük Hakları İhlal Edilen Öğretmenlerin Çalıştığı Özel Okullara Para Cezası Geliyor

Özlük Hakları İhlal Edilen Öğretmenlerin Çalıştığı Özel Okullara Para Cezası Geliyor

Özlük haklarını alamayan öğretmenlerin mağduriyetini gidermek için, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel okullara idari para cezası getiriliyor. Uygulanacak olan idari para cezası ne kadar olacak?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre 300 bine yakın personel istihdam eden özel okullarda görev yapan öğretmenlerin, uzman öğreticilerin, usta öğreticiler ve tüm personelin sözleşmelerinde veya mevzuatta yer alan özlük haklarını yerine getirmeyen özel okullara idari para cezası uygulamak için hazırlıklara başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı özel okullarda çalışan öğretmenlerin haklarının korunması ve mağduriyetlerinin önlenmesi için Genel Müdürlükler, özel okullar haricindeki özel öğretim kurumları için ise illerde valilikler tarafından sürecin yürütülmesi adına düğmeye bastı. Çalışanlarına özlük hak ihlali yapan Özel okullara MEB, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 7. Maddesi gereğince para cezası verilecek.

Personel ücretlerini tam olarak ödemeyen, çalışanların sigorta primlerini eksik yatıran, öğretmenlerini çalışma saatlerinin üzerinde görev yapmaya zorlayan yani personelin özlük haklarını görmezden gelip ihlal eden özel okullara, 10 bin 147 TL idari para cezası uygulanacak. Aynı ihlalin tekrarı halinde 50 bin 737 TL idari para cezası, üçüncü tekrarda ise özel okul sürekli olarak kapatılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.