Pandemide Salça İhracatı Arttı

Türkiye’de koronavirüs pandemisinde özellikle salça ihracatı büyük bir artış yaşarken, Bursa’nın İnegöl ilçesinde önemli hedefler belirlendi.

66067
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de 2020 yılında salça üretim merkezlerinin en önemli yerlerinden biri olan ve Bursa’nın İnegöl ilçesinde yer alan Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Hollanda’ya bin ton acı biber salçası ihraç etmeyi hedefledi. 2019 yılında toplam 800 ton ihracat yapan ve Türkiye ekonomisine 800 bin dolarlık artı girdi sağlayan kooperatif, bu sene hedef yükseltti. Hasadı biten biberler kooperatife ait üretim tesislerinde işlenirken, acı biber salçaları Hollanda’ya gönderiliyor.

Hedef Bin Ton

Kadın emeği ile Türkiye’nin en önemli salça üretim merkezlerinden biri haline gelen Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, salça sezonunun açılmasıyla hedef yükseltti. Türkiye’nin dört bir yanına olduğu gibi Hollanda’ya da salça ihracatı yapan kooperatif, 7 yıldır olduğu gibi Hollanda pazarına bu yıl da açılacak.

“2020 Yılı için Hazırlıklarımız Tamam”

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, 2019 yılında biber temini konusunda bazı problemler yaşandığını söyledi. 2020 yılının pandemi nedeniyle vatandaşlardan gelen ekim destek ile hazırlıklarını tamamladıklarını söyleyen Uğur, 2020 yılında hedeflerini bin ton olarak belirlediklerini söyledi.

Her geçen yıl döviz girdisinin artış gösterdiğini söyleyen Uğur, geçen sene 800 bin dolarlık ihracat yaptıklarını hatırlatarak bu sene rakamların daha da yükseleceğini söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0