1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pandemiden Dolayı Durmuştu Yeniden Başladı
Pandemiden Dolayı Durmuştu Yeniden Başladı

Pandemiden Dolayı Durmuştu Yeniden Başladı

Pandemiden dolayı ülkeye turist gelmediği için duran turist alışverişleri sınır kapılarının açılması ve uçuş seferlerinin tekrar başlaması ile ağustos ayında geçen yılın yüzde 20’lik kısmı yakalandı.

A+A-

Koronavirüs salgınından dolayı ülkeye turist girişi olmamasından kaynaklı turist alışverişleri durmuştu. Normalleşme süreciyle birlikte sınır kapıları tekrar açılmış, sınıra yakın illerde turistler AVM’leri yeniden doldurmuştu. Kur avantajı sayesinde de uzun süredir beklettikleri alıverişlerini yapmaya başladılar.

Güney İllerinde Telafi Yüzde 50

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, güney illerindeki mağazalarında koronavirüs nedeniyle 1 Ağustos’a kadar yaşanan kaybı, ağustos ve eylül ayında turist hareketliliğinin yeniden artmasıyla birlikte yüzde 50 civarında telafi ettiklerini ifade etti.

İstanbul’da ise Balkan bölgesinden gelen turistlerin alışveriş hareketliliği sağladığının altını çizerek, “En çok Ukrayna ve Almanya'dan gelen turistlerin alışverişleri var. Gurbetçiler de dahil. İranlı ve Suudi Arabistanlı turist girişi ise henüz başlamadı. Doğuda Irak'tan gelen turistlerin alışverişleri söz konusu” dedi.

Moralimiz Yüksek

Kiğılı Genel Müdürü Hilal Suerdem ise Antalya’ya gelen Rus turistlerin mağazalarında hareketliliği arttırdığını söyledi. Suerdem, “Moralimiz düzeliyor. Hazirana göre turist harcamaları yüzde 25 arttı. Daha çok Rus, Arap ve gurbetçi alışverişi olduğunu söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu. Turistlerin özellikle lüks tüketim araçlarını tercih ettiklerini belirtti.

Pazarı Balkan Turisti Oluşturdu

Venezia Mega Outlet Yönetim Kurulu Direktörü Oğuz Isıgöllü, ağustos ve eylül ayında önceden fazla müşteri çekemedikleri Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristanlı vatandaşların bu sene pazarı oluşturduklarını. Bu yıl hiç olmadığı kadar Balkan turisti misafir ettiklerini açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.