Pedagog Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Çocuk bireylerin sağlıklı bir psikolojik ve ruhsal gelişimi için, pedagoglar büyük bir emek vererek çalışmaya devam etmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63499
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

0 ile 12 yaş arasındaki yaş grubuna yakından destek veren pedagoglar, çocukların gelişim ve eğitim uzmanı olarak da nitelendirilebilir. Bu yaş grubunun tüm gelişim sürecini yakından takip eden çalışanlar, doğru bir eğitim süreci için çocuklarla ve aileleri ile görüşmektedir. Bu anlamda  adaylar çeşitli araştırmalar yaparak bu mesleği nasıl yapabileceklerini sorgulamaktadır.

Pedagog nasıl olunur? Olmak için gereken şartlar nelerdir? Hangi eğitim süreçlerinin ardından bu mesleği yapabilmektedir? Tüm soruların yanıtı yazımızda bulunmaktadır.

Pedagog Nedir?

Çocuk ve yönetmek kavramları ile birleşerek hizmet veren bu meslek grubundaki kişiler, hem çocuklarla hem de çocukların ebeveynleri ile yakından iletişim kurarak kendilerine yardımcı olurlar. Bu meslek kolunda, kelimenin kökeni pedagojiden gelmektedir. Çocuk ve yönetmek kavramları ile birleşerek  hizmet veren bu meslek grubundaki kişiler, hem çocuklarla hem de çocukların ebeveynleri ile yakından iletişim kurarak kendilerine yardımcı olurlar.

1982 yılında Türkiye’de çıkan bir yasa ile beraber, pedagoji bölümü öğrenci alımlarının durdurulmasına karar verilmiştir. Bu kararın ardından mesleğe girmek isteyenler, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden “Pedagog” unvanı ile mezun olmaktadır. Bu bölümden mezun olan çocuk uzmanları, aileler ile iletişim halinde kalarak çocuklara eğitim vermekte ve psikolojik süreçlerinin en sağlıklı şekilde geçmesini sağlamaktadır.

Pedagoji Nedir?

Pedagoji, bu mesleği yapan kişilerin aslında kelimenin kökenini aldığı bir daldır. Yunancadan gelmiş olan Pedagoji kelimesi, günümüzde öneminin git gide artmaya başladığı bir bilim dalıdır. Pedagoji kavramının ana kollarında çocuklar yer almaktadır.

Çocuklar ile ilgili olarak araştırmalar yapan ve çocukları inceleyen bu dalda, birçok etken önemlidir. Çocukların duygusal, zihinsel ve ruhsal gelişimi konusunda, büyük iş düşmektedir. Pedagoji de tüm bu kavramları bünyesinde barındıran bir bilim dalı olarak bilinmektedir. Pedagoji alanında uzmanlaşan kişiler, yürüttükleri çalışmalar ile birlikte mesleki deneyimlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Pedagog Nasıl Olunur?

Pedagog Nasıl Olunur?
Pedagog Nasıl Olunur?

Türkiye’de bu mesleği yapmak isteyenler öncelikli olarak üniversite mezuniyeti şartı bulunmaktadır. Lise eğitimini tamamlayan adaylar, ardından üniversite sınavında gerekli puanı alarak üniversiteye girmelidir. Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden biri olan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olunarak, lisans diplomasını almak gerekmektedir. PDR olarak kısaltılan bu bölümün bitirilmesinin ardından, kişiler uzmanlaşmak adına da bazı adımlar atmalıdır.

Çeşitli yeterlilikleri kazanmak için gelişim ve eğitim dallarında da bazı nitelikler kazanabilir. Bunun yanı sıra yüksek lisans eğitimlerini de tamamlayarak, önemli bir avantaj elde edebilirler. Bölüm mezuniyetinin ardından ek olarak da, çalışma hayatını kamu veya özel sektör arasında belirlemek gerekmektedir. Elbette ki; kamuda da özel sektörde de çeşitli şartlar ve yeterlilikler aranmaktadır. Bu detaylar, dikkatli bir biçimde araştırılmalıdır.

Pedagoglar Nerede Çalışır?

Üniversitenin ilgili bölümünden mezun olmasının ardından birkaç farklı alanda çalışabilme imkanı elde etmektedir. Bu bağlamda:

 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan okullarda psikolojik danışman veya rehber öğretmen mevkiinde çalışabilirler.
 • Özel okulların aynı mevkilerinde danışmanlık hizmeti verebilirler.
 • Üniversitelerde akademik personel kadrolarında eğitmen olarak bulunabilirler.
 • Rehabilitasyon merkezleri ve özel eğitim yerlerinde psikolojik danışman adı altında görev alabilirler.
 • Cezaevlerinde,  çalışma şansları bulunmaktadır.
 • Uzmanlık eğitimlerini almalarının ardından eğitim merkezlerinde eğitim koçu, sınav ve yaşam koçu, öğrenci koçu gibi mevkilerde çalışma imkanları bulunmaktadır.
 • Özel psikolojik danışma merkezlerinde psikolojik danışman olarak çalışabilirler.
 • Aile ve çocuk mahkemelerinde kadrolu olarak bilirkişi, sosyal hizmetli olarak çalışma şansları bulunur.
 • Askeriyenin okullarında psikolojik ve rehber danışmanı olarak görev alabilirler.

Tüm çalışma alanları baz alındığında, eğitim sektöründe önemli görevlerde bulunabilme şansına sahiptir. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda da bu şekilde görev alabilirler. Aynı zamanda cezaevleri ve mahkemeler de bu bölümü okuyarak pedagog olma hayali kuran kişilerin görev alabildiği yerler arasında bulunmaktadır.

Pedagoglar Doktur mu?

Doktor olup olmadığı da merak edilenler arasında yer almaktadır. Adayların tereddüt içerisinde araştırdığı bu konu, net bir şekilde yanıtlanmaktadır. Çocuklar ve aileler ile sürekli iletişim halinde olan pedagoglar, çok değerli bir mesleği icra etmektedir.

Bununla beraber çocukların yaşadıkları veya yaşama ihtimali olan problemlerin çözümlendiği bu meslekte, pedagoglar ilaç yazma yetkisine sahip değildir. Pedagoglar, doktor olarak geçmemektedir. Bununla beraber ruhsal gelişim ve olası bozukluklar ile ilgili problemlerde, pedagoglar işbirlikleri yapabilmektedir. Bu anlamda da ağır olarak gözüken vakalarda ilk olarak çocuk psikiyatrileri ile iletişim halinde kalırlar.

Pedagog Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Çocukların bu sürecinin en sağlıklı biçimde tedavi edildiği vakalarda, ilaç yazma yetkisi bulunmayan pedagoglar çocuk psikiyatrileri ile işbirliği yapar. Böylelikle yaşanan problemler ve bu problemin tedavisi, iki iş kolunda da görevlerini yapan kişilerin ortaklığı ile çözüme kavuşturulmaya yakın hale gelir.

Adliyede Pedagog Olmak

Pedagog Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Üstte de belirtildiği üzere çok fazla sayıda sektör ve alanda iş sahibi olma imkanı elde etmektedir. Bununla beraber adayların kamuda çalışmayı istedikleri takdirde adliyelerde de görev alma şansı bulunmaktadır. Bununla beraber, kamuda pedagog olarak görev almak için üniversite mezuniyeti yeterli değildir.

Düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda, yeterli puanları almış olmak şarttır. Başvuruların açılmasının ardından adliyelerde pedagog olmak adına açılan kontenjanlara başvuru yapılmaktadır. Bu başvurular sonucunda da pedagog adayı yeterli görüldüğü takdirde görüşmeye çağrılmaktadır. Elbette ki adliyede pedagog olarak görev almayı hayal eden kişilerden birtakım belgeler de talep edilmektedir.

 • KPSS Sonuç Belgesi
 • Başvuru Formu
 • Üniversitelerden diploma veya geçici mezuniyet belgesi
 • Fotoğraf içeren özgeçmiş
 • Ek-3 Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu

Tüm bu belgeleri eksiksiz olarak getirerek başvuru yapan adayların başvuruları geçerli sayılmaktadır.

Pedagoglar Adliyede Ne İş Yapar?

Adliye bünyesinde çalışmaya başladıkları andan itibaren Adalet Bakanlığı’na bağlı bir şekilde görevlerini yürütmektedir. Adliyelerde görev alan pedagogların çocuk ve aile mahkemelerinde görev üstlenme şansları bulunmaktadır.

 • Suça karışmış olan çocuk bireyler ile birebir görüşmeler gerçekleştirmek
 • Suç işleyen çocukların, suç işlemesine teşvik eden tüm faktörleri detaylı bir şekilde araştırmak
 • Görüşmelerin ardından çocukların kişiliği ve davranışları ile ilgili sosyal inceleme raporları oluşturarak yetkililere iletmek
 • Boşanma sonrası davalarda, çocukların velayet davalarını incelerler. Boşanma ve çocuk velayetlerine dair raporlar oluştururlar. Bu raporları da ilgili birimlere ulaştırırlar.

Pedagoglar Ne Kadar Kazanır?

Pedagog Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Devlet ve özel sektör bünyesinde çalışma şansına sahiptir. Tabi ki bu iki sektörden birini tercih etmeleri halinde, alacakları maaş da doğrudan değişmektedir.

Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan lisans mezunu, 3.265 lira maaş almaktadır. Adalet Bakanlığı dışında diğer kurumlarda çalışan lisans mezunu olanlar ise 3.271 lira maaş alır.

Yataklı tedavi kurumlarında çalışarak görevlerini icra eden mezunlar, 3.275 lira maaş almaktadır.

Özel sektörde ise bu rakamlar firma ve kuruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat yeni mezun bir pedagogun özel sektörde başlangıç maaşı genellikle asgari ücret üzerinden başlamaktadır.

Psikolog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Pedagog Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!