1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Pedagojik Formasyon Kaldırıldı!
Pedagojik Formasyon Kaldırıldı!

Pedagojik Formasyon Kaldırıldı!

Eğitim sisteminde son yılların en çok tartışılan konu başlıklarından biri olan pedagojik formasyon, alınan karar ile beraber kaldırıldı.

A+A-

Öğrencilerin son yıllardaki şikayetlerinden biri olan ve pek çok farklı görüşü içeren pedagojik formasyon, alınan karar ile beraber eğitim sisteminin içinden çıkarıldı. Konuyla ilgili olarak açıklamalar yapan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dönmez, bu sistemin adeta bir kazanç kapısı olarak görüldüğünü, kaldırılma kararı sonrasında artık öğrencilerin umutlarının sömürülemeyeceğini vurguladı.

Pedagojik formasyon, son zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da gündemin ana maddesi haline getirilen bir sistem olarak biliniyordu. Konuyla ilgili detaylı bir biçimde çalışmalar gerçekleştiren Bakanlık, aldığı karar doğrultusunda milyonlarca öğretmen adayının içini rahatlatan açıklamayı yaptı ve pedagojik formasyon kaldırıldı.

Eğitim Fakültesinden Mezuniyet veya Tezsiz Yüksek Lisans

Öğretmen adayları, görev alabilmek adına pedagojik formasyon alma zorunluluğu içerisindeydi. Fakat alınan bu karar ile beraber formasyon belgesine sahip olma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Böylelikle de öğretmen olmak isteyenler için eğitim fakültelerinden mezuniyet veya tezsiz yüksek lisans, hayallerine kavuşmak adına yeterli unsurlar haline geldi.

Eğitim Fakültelerinde Puanlar Artacak

Konuyla ilgili olarak Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, her yıl formasyon belgesine sahip olan aday sayısının artış gösterdiği vurguladı. Bu durumun tamamıyla bir para tuzağı ve umut sömürüsü olduğunu belirten Dönmez, artık üniversite eğitim fakültelerinde puanların da artacağını söyledi.

Diğer fakültelerden mezun olan öğrencilerin de formasyon alarak öğretmenlik mesleği yapabilme ihtimali içinde olduğuna dikkat çeken Dönmez, artık formasyonun kaldırılması ile beraber eğitim fakültesinden mezuniyetin hayallere kavuşmak adına yeterli olduğunun altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.