Pfizer ve BioNTech Aşı Kullanımı için Yeni Başvurular Yaptı

Amerikan ilaç şirketi olan Pfizer ve Alman biyotekboloji firması olan BioNTech, üretmiş oldukları yeni tip Koronavirüs aşısının Japonya’da kullanımına izin verilmesi için Japonya Sağlık Bakanlığına başvurularını gerçekleştirdi.

75605
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başvurunun Ardından Açıklama Geldi

Başvurunun ardından Japonya Sağlık Bakanı Tomura Norihisa konuya ilişkin açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada aşıların onayına ilişkin henüz karar aşamasında olduklarını ve aşının etki ve güvenliğini sıkı bir şekilde denetleyeceklerini bildirdi. Pfizer’İn Japonya Şube Başkanı Harada Akihisa, onay alındığı taktirde Japonya’ya hızlı bir aşı tedariğinde bulunacaklarını ve sosyal hayatın normale dönmesinde rol oynamak istediklerini belirtti. BioNTech kurucu ortağı Uğur Şahin, Japonya’ya yapmış oldukları başvurunun önemini belirtirken, Japon halkının normal hayatına dönmesinde ve 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda bir katkıda bulunabilmeyi istediklerini ifade etti. Pfizer, Japonya’da 160 kişinin katıldığı deneme testi sonuçlarını, Japonya dışındaki verilerin sonuçlarıyla beraber şubat ayına kadar Sağlık Bakanlığı’na sunacağını açıkladı. Japonya Sağlık Bakanlığı’ndan onay çıktığı taktirde, Pfizer’den alınacak olan 120 milyon aşı 2021’in ilk yarısında ülkeye ulaştırılacak.

Aşılama Ücretli mi Olacak?

Uluslararası aşı üreticileriyle yapılacak olan anlaşmalar için 671,4 milyar Yen ayıran Japon hükümeti, aşılamaların ücretsiz olacağını duyurdu. Bütçe kapsamında, 290 milyon doz aşı sipariş eden Japonya, 2021 yılının ilk yarısında toplam nüfusa yetecek kadar aşı depolamayı hedefliyor. Halk ücretsiz olarak kamu sağlığı merkezleri, spor salonları, gösteri merkezleri ve AVM’lerde aşılanacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!