1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Polis Akademisi 2019/3 8000 Bekçi Alımında Yaşın 33 Olması İçin Beklenti Arttı
Polis Akademisi 2019/3 8000 Bekçi Alımında Yaşın 33 Olması İçin Beklenti Arttı

Polis Akademisi 2019/3 8000 Bekçi Alımında Yaşın 33 Olması İçin Beklenti Arttı

Polis Akademisi Başkanlığı PA’da 2019/1 ve 2019/2 8 bin 167 bekçi alımları için mülakat süreci devam ediyor. 2020’den önce açıklanan 8000 yeni bekçi alımı ilanının yayımlanması ve bekçi alımı yaş şartının değiştirilmesi için adayların beklentisi arttı!

A+A-

My Memur olarak çarşı ve mahalle bekçiliği için adayların büyük beklentileri olduğunu bilmekteyiz. Bekçi alımlarında önemli hususların da gündemden düşmemesi için haberlerimizi en üst seviyede yapmaya devam etmekteyiz. Özellikle bekçi alımı yaş şartının değiştirilmesi için adayların beklenti ve talepleri arttı.

2019/3 İle 8000 BEKÇİ ALIMI

Öte yandan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun Mayıs 2019’da açıkladığı 8000 yeni bekçi alımının da 2019 yılı bitmeden başlatılması ve 2019/3 olarak bazı şartların da esnetilerek ilanın yayımlanmasını bekliyoruz.

BEKÇİ ALIMI YAŞ ŞARTI

Bekçi alımlarında yaş şartı 18 yaşından büyük ve 1 yaştan gün almamış olmak gerekmektedir. Bekçi alımı adayları kamuya personel alımlarında yer alan 35 yaş şartı olmasa bile en azından 33 yaş şartının gündeme getirilmesini ve yeni bekçi alımlarında bu hükmün uygulanmasını talep ediyor. My Memur olarak bekçi alımları için tüm detaylar ve şartları da ayrıca sizlere hatırlatmak istiyoruz.

İŞTE BEKÇİ ALIMI TÜM ŞARTLARI

BEKÇİ ALIMLARI GENEL BAŞVURU ŞARTLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, En az 167 cm boyunda olmak, Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak, Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak gerekiyor.

BEKÇİ ALIMI “MEZUNİYET” ŞARTI

En az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekmektedir. Bekçi alımlarında yer alan ilgili yönetmeliklerde en az ilkokul mezuniyeti şartı bulunmaktadır. Fakat İçişleri Bakanlığı gerekirse mezuniyet şartında değişikliğe gitmektedir. Bu kapsamda son yapılan alımlarda en az lise ve dengi okul mezuniyeti şartı aranıyor.

BEKÇİ ALIMI “İKAMETGAH” ŞARTI

Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak. Adayların sonraki yapacakları ikametgah şartı maalesef geçerli olmayacaktır. MERNİS üzerinden güncel olarak istediği il için değişiklik yapılsa bile en az 1 yıl ikamet şartı olacak. İçişleri Bakanlığının yönetmeliklerde olmayan bu şartı değiştirmesi için adayların beklentisi bulunuyor.

BEKÇİ ALIMI “KPSS” ŞARTI

İçişleri Bakanlığı, 8 bin çarşı ve mahalle bekçisi alım için Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanacak ilanda KPSS şartı yer almayacak. KPSS şartsız tüm adaylar başvuru yapabilecek.

BEKÇİ ALIMI “ASKERLİK” ŞARTI

Askerlik ödevini bitirmiş olmak gerekiyor. Askerliğini yapmayan veya halen askerde olan adaylar maalesef başvuru yapamayacak.

BEKÇİ ALIMI “YAŞ” ŞARTI

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (2 Temmuz 2000 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (02 Temmuz 1988 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak gerekiyor. 2018 yılında yayımlanan ilan günü ve tarihi itibarıyla bu şekildeydi. Çarşamba günü yayımlanacak ilanda bu tarihler değişecektir. Sonuçta 31 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir

BEKÇİ ALIMI DİĞER ŞARTLARI

Memuriyete engel bir hali bulunmamak (657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesinde belirtilen şartları taşımak) gerekiyor.

Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak gerekiyor.

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak gerekiyor.

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak gerekiyor.

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gerekiyor.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak gerekiyor.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma  devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekiyor.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak gerekiyor.

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak gerekiyor.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
13 Yorum
İlgili Haberler