1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Polis Alımlarında Şartların Değişmesi İçin Yeni Kanun Teklifi
Polis Alımlarında Şartların Değişmesi İçin Yeni Kanun Teklifi

Polis Alımlarında Şartların Değişmesi İçin Yeni Kanun Teklifi

Polis alımı şartları hakkında kanun teklifi verildi. Verilen teklifte renk körlüğünün polis alımlarında engel olmaması öngörülüyor.

A+A-

Emniyet Teşkilatı Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın hazırladığı kanun teklifinde, polis alımları için renk körlüğünün engel olmaması öngörülüyor. İçişleri Komisyonu’nda görüşülecek olan teklif genel kurulda kabul edilirse polis alımı şartları değişmiş olacak.

Teklifin gerekçesi şu şekilde belirtildi: Diskromatopsi diğer adıyla renk körlüğü, bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya az bulunması hastalığıdır. Bu hastalığa sahip bireyler ülkemizde devlet memuru olabilmektedir. Sürücü belgesi ve silah ruhsatı alabilmektedir. Ancak bu kişilerin Emniyet Teşkilatında çalışmaları, mevzuat çerçevesinde yasaklanmıştır.

Dünyanın birçok yerinde doğuştan gelen ve tedavisi olmayan bu hastalık bir engel olarak görülmemektedir. O sebeple ülkemizde de, Emniyet Teşkilatında renk ayrımının önem arz etmediği işlerde çalışmalarının sakıncası bulunmamaktadır.

3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunun 4 üncü maddesinde yer alan “sağlık şartları” ibaresinden sonra gelmek üzere “diskromatopsi (renk körlüğü) dışında eğitime ve göreve kabule engel herhangi bir sağlık sorunu bulunmayanların eğitim ve göreve alınmasına engel oluşturmamak kaydı yİ a” ibaresi eklenerek bu sorun aşılmış olacaktır.

Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunun 4 üncü maddesinde yer alan “sağlık şartları” ibaresinden sonra gelmek üzere “diskromatopsi (renk körlüğü) dışında eğitime ve göreve kabule engel herhangi bir sağlık sorunu bulunmayanların eğitim ve göreve alınmasına engel oluşturmamak kaydıyla” ibaresi eklenerek dünyanın birçok yerinde engel sayılmayan renk körü hastalarının Emniyet Teşkilatında renk ayrımı gerekmeyen işlerde çalışabilmesi sağlanacaktır.

Teklif kanun haline gelirse 3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 4. maddesinde yer alan “sağlık şartları” ibaresinden sonra gelmek üzere “diskromatopsi (renk körlüğü) dışında eğitime ve göreve kabule engel herhangi bir sağlık sorunu bulunmayanların eğitim ve göreve alınmasına engel oluşturmamak kaydıyla” ibaresi eklenecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler