1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Polis Alımlarında Yapılan Değişiklikler! Askerlik Şartı Nasıl Uygulanacak?
Polis Alımlarında Yapılan Değişiklikler! Askerlik Şartı Nasıl Uygulanacak?

Polis Alımlarında Yapılan Değişiklikler! Askerlik Şartı Nasıl Uygulanacak?

Lise, Önlisans, Lisans mezunu polis memuru alımı şartlarında değişiklikler yapıldı. POMEM, PMYO ve PAEM'lere polis alımlarında şartlarda bir takım değişiklikler oldu. Özellikle askerlik şartı nasıl olacak? Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Polis Meslek Eğitim Merkezleri POMEM Giriş Yönetmeliği, Polis Meslek Yüksekokullarına PMYO Giriş yönetmeliği ile Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi PAEM Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliğine dair değişiklikleri tek tek "My Memur" olarak hazırlamıştık. Özellikle Polis Alımları "ASKERLİK ŞARTI" başta olmak üzere daha açıklayıcı olması için bu haberimizde bazı hususlara yer vermek istiyoruz.

POLİS ALIMLARI ASKERLİK ŞARTI NASIL OLACAK?

Öncelikle polis alımlarında askerlikle ilgili hükme bakalım: “Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibarıyla 25/6/2019 tarihli ve 7179 sayılı Askeralma Kanununa göre silahaltında bulunmamak.”

Birçok aday “POLİS ALIMLARINDA ASKERLİK ŞARTI GETİRİLDİ” şeklinde anladı. Fakat durum bu şekilde değil. Askerlik şartı getirilmedi, askerde olmamak şartı getirildi diyebiliriz. Şöyle ki;

Burada dikkat edilmesi gereken İntibak eğitiminin başladığı tarihte askerde olmamak gerekiyor. Daha önce askerde olan adaylar başvuru yapabilirken, İNTİBAK EĞİTİMİNİN BAŞLADIĞI TARİHTE halen askerlik görevini tamamlamamış adaylar maalesef elenmiş olacak.

Dolayısıyla polis alımlarındaki askerlik şartında askerliğini yapmamış adaylar başvuru yapabilecek. Askerliğini tamamlamış adaylar başvuru yapabilecek. Askerde olanlar için ise sadece intibak eğitimi başladığı gün askerde olmamak gerekiyor.

Birkaç yıl önce polis alımlarındaki yönetmelik değiştirilmiş ve askerlik şartı getirilmişti. Özellikle My Memur olarak bizlerin de yoğun gayretleri sonrasında askerlik şartı tamamen kaldırılmış ve adaylar için büyük engel olan bu hüküm esnetilmişti. Ayrıca Polis alımlarında YAŞ şartında 31 Aralık ibaresinin 1 Ocak olarak düzeltilmesi de önemli bir detayken, yaş hükmünün de esnetilmesi büyük sabırsızlıkla bekleniyor!

HANGİ DURUMDA KPSS PUANI DÜŞÜRÜLEBİLECEK?

KPSS taban puanı yeterli başvuru olmadığı zaman Bakanlık onayıyla düşürülebilecektir denildi. Ayrıca her alımda Bakanlık onayıyla da KPSS taban puanı belirlenebilecektir.

Getirilen hüküm şu şekildedir: Adayların KPSS taban puanı Bakanlık onayıyla belirlenir. İlan edilen KPSS taban puanına göre yeterli sayıda başvurunun olmadığı durumlarda, taban puanı Bakanlık onayıyla değiştirilebilir.

POLİS ALIMLARINDA ASİL ve YEDEK ADAYLAR BELİRLENECEK

Bilindiği üzere polis alımı sınav sonuçları düzenlenirken sadece yüzde 30 yedek aday belirleniyordu. Yapılan düzenleme ile gerek önlisans, gerek lisans, gerekse şehit ve gazi yakınları için asil aday kadar da yedek aday belirlenecek.

İKAMETGAH ŞARTI

Sınav merkezi tercihinde daha önce adayın ikametgahına göre olan tercih Polis Akademisi Başkanlığı tarafından belirlenebilecek.

TÜM ŞEHİT ve GAZİ YAKINLARI İÇİN YAPILAN DÜZENLEME

Daha önce emniyet mensubu şehit ve vazife malulü eş ve çocukları için olan KPSS puanı ve ücret ödememe avantajı, tüm şehit ve vazife malulü eş ve çocukları için geçerli olacak.

MÜLAKAT SINAVI DÜZENLEMESİ

Daha önce Başkanlıkça hazırlanan MÜLAKAT SORULARI artık belirlenecek bir komisyon tarafından hazırlanacak. BU kapsamda "Soru Hazırlama Komisyonu" ve "Soru Denetleme Komisyonu" kurulacak.

SİYASİ PARTİYE KAYIT OLMAMA ŞARTI

Buradaki değişiklik çok farklı olmasa da sadece başvuru ve kayıt zamanı ilişkisi olarak değiştirildi. Daha önce başvuruda bu beyan istenirken, şimdi atama gerçekleşeceği zamanda, yani kayıt esnasında istenecek. Getirilen hüküm şu şekildedir:

“Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmadığına dair beyanı sunmak”

KURUM İÇİN POLİS ALIMI ALIMLARINA DAİR “PAEM YÖNETMELİĞİ” DEĞİŞİKLİĞİ

Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmelik değişikliği 08 Kasım 2019 Tarihli ve 30942 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. “My Memur” olarak aşağıda hazırladığımız haberlerimizde bu detayları da ayrıca bulabilirsiniz.

LİSE MEZUNU PMYO POLİS ALIMLARI YÖNETMELİĞİNE DAİR DEĞİŞİKLİKLER

Polis Meslek Yüksekokullarına Giriş yönetmeliği değişikliği 8 Kasım 2019 tarihli resmi gazetede değişti. Lise mezunu polis alımlarında kullanılan PMYO giriş yönetmeliği değişiklikleri “My Memur” olarak hazırladığımız aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

57136.jpg57135.jpg57133.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler