1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Polis Memurlarına 3600 Ek Gösterge Meclis Komisyonuna Geldi
Polis Memurlarına 3600 Ek Gösterge Meclis Komisyonuna Geldi

Polis Memurlarına 3600 Ek Gösterge Meclis Komisyonuna Geldi

Polis memurlarına 3600 ek gösterge verilmesi için TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi 18 Ekim’de Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi.

A+A-

Polis memurlarına 3600 ek gösterge verilmesi için TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi 18 Ekim’de Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi. Kanun teklifi, polis memurlarının sosyal ve özlük haklarına ilişkin mağduriyetlerin giderilmesi için İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından verilmişti.

Emniyet teşkilatında görevli polis memurları, İçişleri Bakanlığı bünyesinde omuz omuza birlikte görev yaptıkları Jandarma Astsubaylara 1995 yılından beri verilen 3600 ek göstergenin tahsil farkı gözetilmeksizin tüm polislere de verilmesini talep ediyorlar.

Emniyet Hizmetleri Sınıfına dâhil olan polis memurlarının ek göstergelerinin artırılarak emeklilik hayatlarındaki refah düzeylerinin iyileştirilmesi amacıyla verilen kanun teklifi 18 Ekim 2017 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi.

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanunumuzda 12 hizmet sınıfından biri olan emniyet hizmetleri sınıfında yer alan polislerimizin ek göstergesi üniversite mezunu olan ve diğerleri şeklinde düzenlenmiş olup, yüksek öğrenim görenler için birinci derece 3000 diğerleri için birinci derece 1350 olarak düzenlenmiştir.

Uzun yıllar asayiş görevinde yer alan, tayin gören, eşleri ve çocuklarıyla görevleri gereği gereken zamanı geçiremeyen polislerimizin, emekli olduktan sonra, çalıştıkları döneme göre hayat şartlarının iyileştirilmesi, Anayasamızın 5. Maddesi gereğince devletimize yüklenen görevler arasındadır.

Anayasamızın sözü geçen 5. Maddesine göre, Devletin Temel Amaç ve Görevleri (...)kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamaktır. Buna göre, emekli polislerimizin hayat standartlarının yükseltilmesi, emeklilikleri boyunca refah seviyelerinin artması için değişikliği istenen 657 sayılı kanunda kendilerine sağlanan şartların iyileştirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca; terörle mücadeleden trafik kontrolüne, maçlarda futbol sahalarında asayişin sağlanmasından, resmi tören geçişlerine, suç soruşturması çerçevesinde delillerin toplanmasından şüphelilerin takip ve yakalanmasına, cezaevlerinden havaalanlarına kadar yaşantımızın neredeyse tamamında, can ve mal güvenliğimizin sağlanmasında nice fedakarlıkla görev ifa eden polislerimizin görev zorlukları, görev ifa sebebiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda sayılan 11 sınıfa göre daha ağır şartlarda görev yapmaları dikkate alındığında, hakkaniyet gereğince, ek göstergelerinin arttırılarak, devlet tarafından kendilerine daha iyi emeklilik hayatı sağlanması amaçlanmıştır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
6 Yorum