1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. POMEM Yaş 32 Olması İçin Adayların Beklentisi Arttı!
POMEM Yaş 32 Olması İçin Adayların Beklentisi Arttı!

POMEM Yaş 32 Olması İçin Adayların Beklentisi Arttı!

POMEM polis alımlarında yeni değişiklikler yapılmaya devam ediyor. Son olarak bir kaç hüküm daha getirilen polis alımlarında adayların en büyük beklentisi kamuya memur alımlarında yer alan 35 yaş şartına yakın bir esneklik getirilmesi. POMEM 32 olsun!

A+A-

Polis Meslek Eğitim Merkezleri POMEM emniyet teşkilatına polis memuru yetiştiren eğitim kurumlan olup adaylarda aradığı şartlar arasında 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) ibaresi bulunmaktadır.

KPSS puanı ile alım yapılan bu okullardaki alımlar geçmiş yıllarda yaşanan KPSS kopya girişimleri nedeni ile durum açıklığa kavuşana kadar askıya alınmış ve telafiye yönelik hiçbir adım atılmadan normal seyrinde alımlara devam etmiştir. 2010 yılı alımlarından sonraki diğer alım 2012 yılı eylül ayında yapılmıştır ve 2011 yılında hiç alım yapılmamıştır.

Bu alım yapılmayan süre boyunca binlerce kişi yaş şartını aşmış ve kendi kabahati olmayan bir nedenden dolayı Anayasal hakkı olan bu memurluğa başvuru hakkını yitirmiştir. Emsal görülebilecek mesleklerde (Milli istihbar Teşkilatı, Zabıta ve sair memurluklar) yaş şartı olarak “35 yaş” şartı aramaktadır.

Mağdur olan binlerce üniversite mezununun İdari mercilere yaptığı tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını ve mağduriyetlerinin telafisinin her geçen gün daha da zorlaştığım ifade etmektedirler. Gerek tanınan hakların eşitlenmesi gerekse alım yapılmayan süre zarfında hakkını kaybeden kişilere haklarının iadesi amacı ile bu kurumlara başvuruda yaş şartının diğerler memurlukların yaş şartına eşitlenmesi ve bu adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini dile getiren mağdurların, Emniyet Genel Müdürlüğüne yapmış olduğu müracaatta polis memurlarının ve askeri personelin yaptıkları görev itibariyle erken yıpranması gerekçe gösterilmiştir.

Fakat Genelkurmay başkanlığı askeri pozisyonlar için yüksek lisans mezunlarında 32 yaş şartı aramaktadır. Takdir edilebileceği gibi tahsilin yıpranma üzerinde etkisi olamayacağından 32 yaşındaki bir kişi de diğer tüm memurluklar gibi bu meslekleri de çok rahat yerine getirebilmektedir.

Sonuç olarak POMEM alımlarında uygulanan yaş şartının 32 olarak düzenlenmesi binlerce üniversite mezununa bu kuruma başvuru hakkının iadesi anlamına gelecektir. Mağdur olan binlerce üniversite mezunun bu talebinin siz büyüklerimiz tarafından karşılıksız bırakılmayacağına yürekten inanıyor ve durumu bilgilerinize arz ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum
İlgili Haberler