1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. POTANSİYELİNİN FARKINA VAR
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

POTANSİYELİNİN FARKINA VAR

A+A-

    İnsanoğlunun gideceği bütün yollar önce kendinden geçer. Bu yüzden bir yerlere varmak isteyen kişi önce kendine uğramalıdır. Kendini tanımalı ve potansiyellerini keşfetmelidir. Öyle ki, zaferi ve mutluluğu kucaklayanlar, yaşanan en olumsuz durumları lehine çevirmesini bilenler, kendini tanıyan ve  potansiyellerinin farkına varanlardır.

 

  İnsan, potansiyelinin kendisinin zannettiğinden çok yüksek olduğu bir canlıdır. Özel yetenekleri ve eğilimleri ile dünyaya gelmiş potansiyel yumağıdır. Çok katmanlı bir yapıdır. Kur’an-ı Kerimdeki ‘Biz insanı en güzel biçimde yarattık’(Tin/4) ayeti buna işaret eder. Bu gerçekliğe  rağmen günümüz insanı  içinde var olan potansiyellerinin farkına varamıyor. 180 beygir gücünde bir motora sahip arabayı, saatte maksimum 40 km hızla kullanarak yol alıyor. Sahip olduğu gücünü bilmeden yaşamını sürdürüyor. Şu bir gerçektir ki, beynin dahi önemli bir kısmı kullanılamıyor. Bilim adamlarının açıklamalarına göre Albert Einstein bile, beyin potansiyelinin % 6′sını kullanabilmekte idi. Oysa ki beyni ile şereflenen insan, kendi potansiyelinin farkına vardığında, imkansız denileni başarıp hedefine varır, beyni verenin izniyle !

 

   Potansiyeli anlamak için bazen geriye bakmak yararlı oluyor; örneğin, her yıl sonunda insan şöyle bir soru sormalı kendine: “Ben bu yıl neler yapabilirdim, neler yaptım?” Eğer yapılanlar, yapılabilir olduğu düşünülenlerden fazlaysa ortada bir başarı var; eğer yapılanlar yapılabilir olduğu düşünülenlerden azsa ortada bir başarısızlık var. Yapılabilir olan yapılana eşitse, insan yerinde sayıyordur."(1) Potansiyellerini tanımayan insanlar  ise  toprak altında  işlenmeyi bekleyen maden gibidirler. Madenler ki,  toprak üstüne çıktığında anlam kazanır. İşe yaramayan  madenin hiç kimseye yararı yoktur. Yapabileceklerinin farkına varan ve bunu eylemle destekleyen insan ise  kurtuluşun anahtarına ulaşır ve  bohem hayatlardan  kendisini kurtarır.

 

  İnsan hayatın içinde bir yer değil, kendi yerini istemelidir. Bunu yaptığında kendi potansiyellerinin farkına varacak, kendisine yakışanı ve  uygun olanı da bulmuş olacaktır. Bu ise hayata dair anlamlı bir mücadelenin bir adımıdır. Bir menkıbe anlatılır ; Bir gün bir bilge kişi çölde yürüyordu. Yaralı ve çaresiz bir kuş gördü. O biçareyi görünce ‘’Yarabbi’’dedi. ‘’Biliyorum ki sen yarattığın her varlığın rızkını gönderirsin. Peki ama bu çaresiz yaralı kulun rızkını nereden ve nasıl gönderiyorsun?’’ Merak edip beklemeye başladı. Çok geçmedi. Bir  kartla o yaralı kuşun yanına indi. Ağzındaki et parçasını o biçareye verdi.Bilge kişi, bu olayı görünce’’Çölde yaralı kuşun rızkını gönderen Rabbim elbet benimde rızkımı gönderir’’ diyerek artık çalışmamaya ve ömrünü sadece ibadet ederek geçirmeye  karar verdi. Bu kararını da alim bir zat olan İbrahim Ethem hazretlerine iletti. İbrahim Ethem hazretleri ona şöyle dedi ; ‘’Ey kardeş! Neden çöldeki yaralı kuş olmak yerine ona rızkını getiren kartal olmayı tercih etmiyorsun.’’

 

    Montaigne ‘’ Hedefini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez ‘’ der. İnsan hedefini netleştirdiğinde sahip olduğu potansiyeli performansa dönüştürme yolunda bir adım daha atmış  olacaktır. Zaten başarı, hedefe ulaşmak için, içindeki potansiyeller doğrultusunda sahip olduğu bilgiyi ve yetenekleri  en verimli şekilde kullanmakla olur. Bu nedenle ki , tarih kitaplarının sayfaları kendi potansiyellerinin farkına varan insanların  bir ömre sığdırdıkları icatlarla, keşiflerle ve başarılarla doludur. Buna karşın donanımı ve yetenekleri ne kadar yüksek olursa olsun eğer insan  ‘‘ben bunu yapamam ki’’ şeklinde bir düşünce yapısına sahipse o potansiyeli kullanamaz. Doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılmadığı sürece sahip olunan potansiyel bilgi ve güç fayda vermeyecektir. Bunun tersi olduğunda ise her deniz Musa’larına yol olacaktır. Bu  yolda umut insanın deniz feneridir. Zira umut insanın  içindeki potansiyelin, ona  göz kırpışıdır.

 

  İnsan kendi potansiyelinin farkına varmalı ki, Allah’ın kendisine verdiği nimetleri, yüksek performansta kullanıp, kendine ve insanlığa faydalı olabilsin.  Öyle ki, kendi gücünün farkına varamayanlar, istediği  limana değil, istenilen limana giderler. Bu yüzden insan kendi potansiyelini keşfetme yolculuğuna bir an önce başlamalıdır. Aksi halde  bu yolculuktan geri duranlar , rezervini  iyi  kullanamayan bir ülke konumuna düşmekten kurtulamayacaktır !

Bu yazı toplam 6340 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.