Prof. Dr. Naci Görür 7 Büyüklüğünde Deprem Uyarısı Yaptı!

Dün akşam Bingöl'ün Karlıova ilçesinde gerçekleşen 5.8'lik depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür, depreme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

62851

Bingöl’de 5.8 Büyüklüğünde Deprem

Dün akşam saat 17:24 civarında meydana gelen ve yerin 8 kilometre altında gerçekleşen depremin ardından Bu sabah da 09.51’de 5.6 büyüklüğünde 2 deprem daha meydana geldi.

Bingöl’de gerçekleşen depremler aynı zamanda Erzurum Muş ve Diyarbakır gibi yakın illerde de hissedildi. Şu ana kadar 1 ölü ve 18 yaralının olduğu depremin ardından Kandilli Rasathanesi bir açıklama yaptı. Açıklamada depremin ardından toplam 204 artçı depremin gerçekleştiği bildirildi.

Karlıova’yı Uyarmıştı

25 Ocak 2020 tarihinde yapmış olduğu açıklamada Karlıova’da deprem riskinden de bahseden Prof. Dr. Naci Görür, gerçekleşen deprem ile ilgili olarak bazı açıklamalarda bulunmuştu. Dün gerçekleşen depremden sonra yeniden konuşan Naci Görür, Habertürk’te yer alan habere göre kritik açıklamalar yaptı.

“Depremin Yeri Çok Önemli”

Naci Görür, konu ile ilgili olarak depremin gerçekleştiği yeri anlamak depremin önemini idrak edebilme açısından büyük bir önem arz ettiğini söylerken Karlıova’nın batı kısmında gerçekleştiğini de vurguladı. Görür, depremin verdiği mesajın aslında çok büyük olduğu da söyledi.

“Karlıova’da Deprem Bekliyorduk”

Bingöl ve Karlıova arasında tarihten örnek veren Naci Görür, Karlıova’da zaten deprem beklediklerini, bu bölgede en son 1866 yılında 7.2 deprem yaşandığını da hatırlattı. 1866’nın ardından bölgede büyük bir depremin gerçekleşmediğini söyleyen Görür dikkatli olma konusunda uyarılarda bulundu.

“Aynı Yerde 7 Büyüklüğünde Deprem Olabilir”

Naci Görür, gerçekleşen depremle bu bölge için beklenen büyük deprem tarihinin öne çekildiğini, alarm durumuna geçildiğini, 7 büyüklüğünde depremin her an olabileceğini söyledi. İstanbul’da da deprem beklendiğini hatırlatan Naci Görür risk oranının yüzde 60’ların üzerine çıktığını vurgulayarak son 20 yılda depremlerden sonra İstanbul’un son evreye girdiğini ifade etti.

Exit mobile version