Psikolog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Psikologlar, birey davranışlarından oluşan ve davranış içinde geçen zihinsel süreci bilimsel olarak araştıran ve inceleyen kişi olarak bilinmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63504
Daha Fazla Göster

Psikolog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Psikolog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?
Psikolog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Psikologluk bilimsel yöntemler kullanılarak sistematik bir şekilde incelemeye tabi tutulan bir meslek dalıdır. Kendi içerisinde pek çok farklı yaklaşımı ve ekolleri barındıran bilim dallarından biri olan psikoloji, profesyonel anlamda destek almak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsattır. Alanında uzman psikologlar tarafından sorunların temeline inildiği ve bilimsel araştırmalar ile beraber sorunlarının giderildiği görülmektedir. Bu zor ve bir o kadar da değerli meslekte görev almak isteyen birçok kişi bulunmaktadır.

Psikoloji Nedir?

Psikoloji bilimsel bir karşılık barındıran ve davranışların sebeplerini inceleyen bir bilim dalıdır. Zaman zaman bazı yerlerde ruh bilimi olarak da geçmekte olan psikoloji, temelinde 3 farklı davranış biçimini incelemektedir. Duygu, düşünce ve davranış üçlüsü psikolojinin temel araştırma noktaları arasında yer almaktadır. Bireylerin iç dünyasında bu üç kavram birbiriyle sürekli olarak etkileşim halindedir.

Psikolojide bilimsel yöntemler kullanılmaktadır. Ve her kullanımın belirli bir amacı vardır. Asıl amacı davranışların sebebini ortaya çıkarmak, davranışları tanımlamak ve kontrol etmek olan psikoloji biliminde, insan davranışının altında yatan nedenler etraflı bir şekilde araştırılır.

Psikoloji birden fazla yaklaşım ve ekol ile oluşan bir bilim dalıdır. Bu nedenle birden fazla bakış açılarının olduğu söylenebilir. Her yaklaşım kendi için de geçerli sebepler ile beraber bazı teknikler barındırır. Fakat psikoloji biliminde her yaklaşım ispat edilmemiştir. Bu bağlamda yaklaşımlar üzerinde duran kişilerin yaklaşım sırasında esas olarak neyi aldıkları ve üzerinde çalıştığı vakalar dikkatli bir şekilde incelenmektedir. Psikolojinin kendi içinde ayrıldığı alt dalları da vardır.

Psikologların Sahip Olması Gereken Kişisel Özellikler

Psikologların Sahip Olması Gereken Kişisel Özellikler
Psikologların Sahip Olması Gereken Kişisel Özellikler

Mesleki hayatına psikolog olarak devam edecek bireyler tüm ekol ve kuramlara göre çalışma sistemlerini şekillendirir. Bu bağlamda çalışmaya başlamalarının ardından kendilerine gelen bireyler tüm şeffaflığı ile kendi iç dünyalarında yaşadıklarını psikologlara anlatır. Uzmanlar da bu anlamda bir çözüm yolu arayarak çeşitli kuramlar üzerinde araştırmalar yapar. Elbette ki kişinin kendi iç dünyası ve psikolog arasında kalması gereken bazı bilgiler de bulunmaktadır. Dolayısıyla bu mesleği yapanların bazı kişisel niteliklere sahip olması şarttır.

 • Psikologlar kişiyi olduğu gibi kabul etmelidir. Herhangi bir şekilde yargılama, eleştirme ve subjektif olarak yaklaşmaya çalışma gibi davranışlarda bulunmamalıdır. Aksi takdirde tarafsızlığını ve verdiği güveni kaybeder.
 • Psikologlar bireylerin farkındalığının artması adına çalışmalar yapmalıdır.
 • Bazı meslek gruplarında olduğu gibi şu davranışları yapacaksın tarzında tavsiyeler vermezler. Kendilerine ulaşan kişilerin kendini keşfetmesine ve sorunu keşif sonucunda çözmesine olanak tanır. Hedefe ulaşmak için ve problemlerin çözülmesi adına, bireye yardım edecek profesyonel bir isim olarak da nitelendirilir.
 • Karşısındaki kişi ile empati kurarak kurulan iletişimin güvenilir bir zemin üzerinde olduğuna ikna eder. Bu sayede karşıdaki kişi iç dünyasını daha net söylemler ile anlatma şansı elde eder.
 • Bu meslekte güven ve gizlilik ilkesi en önemli iki kaide olarak bilinir. Randevu saatleri sırasında geçen konuşmalar ve iletişimler, tamamıyla hasta ile psikolog arasında gizli kalmalıdır. Psikologlar bu bilgilere başkası ile paylaşmaz ve başkasına aktarmaz.
 • Psikologlar önyargılı bireyler değildir. Bu anlamda herhangi bir şikayet bile gelen kişiyi tarafsız bir şekilde dinler ve yardımcı olur.

Psikolog Nasıl Olunur?

Psikolog Nasıl Olunur?
Psikolog Nasıl Olunur?

Psikolog olmak isteyen bireyler lise eğitimlerin ardından üniversite sınavlarına girerek ilgili bölümü kazanmak için gerekli olan puanı almalıdır. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ile beraber ÖSYM tarafından TM-3 puan türü üzerinden tercihler yapılmaktadır. Tercihlerde üniversitelerin psikoloji bölümü tercih listesine eklenmelidir. Yurt içinde, devlet ve özel üniversitelerde psikoloji bölümünde eğitim alındığı gibi, yabancı ülkelerde ücretli bir şekilde de eğitim alınmaktadır. Bu anlamda bireyler 3 farklı okul alternatifine sahiptir. Bu seçenekler arasında dilediklerini tercih ederek uygun eğitimi alma şansı elde ederler.

Bununla beraber üniversitelerin farklı bir bölümünde okuyan fakat psikoloji alanına ilgi gösteren kişiler yatay geçiş yaparak da bu bölüme dahil olmaktadır. Aynı zamanda eğitim görülen üniversitede çift ana dal programı bulunuyorsa, ikinci bölüm olarak tercih edilebilir.

Psikolog Olmak için KPSS Şart Mı?

Psikolog Olmak için KPSS Şart Mı?
Psikolog Olmak için KPSS Şart Mı?

Psikolog olmak isteyenler üniversite eğitimini bitirmelerini ve ardından mezuniyet belgesini almaktadır. Eğitimlerin ardından İş hayatına kamu sektörü devam etmek isteyen kişiler için KPSS sınavı şartı bulunmaktadır. Alımlar Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarına göre yapılmaktadır. Bununla beraber özel sektörde çalışma imkanı da bulunmaktadır. Fakat hastanelerde görev alabilmek için KPSS P3 puanı ile atamalar yapılmaktadır. Eğer kişi özel hastaneler ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışmak istiyorsa KPSS sınavına gerek kalmadan işbaşı yapabilmektedir. Psikoloji bölümünü bitiren kişilerin çalışma alanları da son derece geniştir.

Psikologlar Nerede Çalışabilir?

Psikologlar Nerede Çalışabilir?
Psikologlar Nerede Çalışabilir?

Psikologların çalışma alanları son derece geniş çaplıdır. Bu anlamda mezun olmalarının ardından gerek özel sektörde gerekse de KPSS sonrası kamuda farklı çalışma olanakları bulurlar.

 • Sağlık Bakanlığı
 • Devlet ve Araştırma Hastaneleri
 • İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri
 • Valilikler
 • Belediyeler
 • Emniyet Genel Müdürlüğü
 • Çocuk Esirgeme Kurumu
 • Yaşlı Bakım Merkezleri
 • Huzurevleri
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Üniversitelerin Medikososyal Birimleri
 • Adalet Bakanlığı
 • Aile Mahkemeleri
 • Çocuk Mahkemeleri
 • Cezaevleri
 • Afet Müdürlükleri
 • Yükseköğrenim Kredi ve Yurtları
 • Askeri Kurumlar
 • Özel Hastaneler
 • Özel Rehabilitasyon Merkezleri

Tüm bu olanaklar, psikoloji bölümünü bitiren kişiler tarafından tercih edilebilecek alternatifler arasındadır. Devlet kurumlarına alımlar KPSS ile yapılırken, lisans diploması ile de özel kurumlarda çalışma şansı elde ederler.

Psikologlar Ne İş Yapar?

Psikologlar Ne İş Yapar?
Psikologlar Ne İş Yapar?

Bir diğer anlamı ile ruhbilimci olan psikologlar, çeşitli görevlere sahip durumdadır.

 • Ruhsal problemler yaşayan kişilerle görüşmeler yaparlar. Görüşmeler sonucunda sorunların nedenlerini tespit ederler.
 • Hipotezleri sayesinde, uygun bir destek planı oluşturmaya çalışırlar.
 • İnsan ve hayvan üzerindeki davranışları inceleyerek, davranış sebepleri konusunda araştırmalar yapar.
 • İnsanların çeşitli değerlendirmeler aracılığıyla sorunlarını çözmeye çalışırlar.
 • Bireylere sorunları hakkında farkındalık kazandırırlar.
 • Hasta uzman ilişkisi gizliliğinde, şeffaf bir şekilde karşıdaki kişiyi dinleyerek önyargılarından bağımsız bir biçimde çözüm önerileri sunar.
 • Ruhsal ve psikolojik hastalıklar gibi konu başlıkları altında seminerler, eğitimler ve konferanslar düzenlerler.

Psikoloji ile Psikiyatri Arasındaki Fark Nedir?

Psikiyatrist olmak için, öğrenciler tıp fakültesinde 6 yıllık eğitimin ardından bir de uzmanlığını almak zorundadır. Psikoloji okuyanlar ise, Fen Edebiyat fakültelerinde 4 yıllık eğitim alırlar. İkisi birbirinden farklı olmakla beraber, iki bölüm arasında geçiş yapmak da imkansızdır. Psikiyatriler, ağırlıklı olarak bireyin nörolojik kısımları ile ilgilenen sağlık grubunu kapsamaktadır. Beyinde salgılanan dopaminin fazla salgılandığı durumlarda, dengeleme için psikiyatr ilaç yazmaktadır. İlacın yanı sıra eğer tedavi şart ise, bu tedaviyi de psikolog üstlenmektedir.

Psikolog ile Klinik Psikolog Arasındaki Fark Nedir?

Üniversitelerde psikoloji bölümünü bitirenler, psikolog unvanı ile mezun olmaktadır. Fakat bu mezunlar, direkt olarak Klinik Psikolog unvanı alamamaktadır. Klinik psikologlar, psikoloji, psikolojik danışma ve rehberlik lisans eğitimlerinin ardından klinik ortamlarda pratik uygulamalar ile birlikte klinik psikoloji yüksek lisansı veya diğer lisans eğitimleri üzerine yapan sağlık meslek mensubudur.

Klinik psikologlar, nesnel ölçüm araçları, gözlem ile görüşme tekniklerini kullanarak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan durumlarda psikoterapi işlemleri yapmaktadır. Aynı zamanda yaptıkları işlemler, uluslararası teşhis sistemlerinde hastalık olarak tanımlanmamaktadır. Hastanın sahip olduğu hastalığa bağlı olarak, uzman doktorun teşhisine bağlı bir şekilde ve yönlendirmesine göre psikoterapi uygulamalarını gerçekleştirmektedir.

Klinik psikolog olmak adına, üstte de belirtildiği gibi klinik psikoloji yüksek lisansı yapmak şarttır.

Psikologlar Ne Kadar Kazanır?

Psikologlar Ne Kadar Kazanır?
Psikologlar Ne Kadar Kazanır?

Özel sektörde ve kamuda çalışan psikologların aldıkları maaşlar değişmektedir. Psikologların ayrıca kendi kliniklerini açma şansları da vardır. Bu durumda seans başına ücret belirlerler. Seans ücretlerinin ne kadar olduğu psikoloğun deneyimine, bilinirliğine, kliniğin nerede olduğuna gibi çeşitli sebeplerle değişir.

Özel sektörde hastanelerde veya kliniklerde çalışan psikologların maaşı 2020 yılında ortalama olarak yeni mezun olanlar için 3.000 liradan başlar. Meslekteki deneyimine ve ne kadar zamandır psikolog olduğuna göre artar.

Devlet memuru statüsünde çalışan psikologların maaşları da görev yeri, kıdemi, görev süresi gibi etkenlere bağlı olarak artar. Yeni atanan bir psikolog maaşı 2020 yılı için ortalama 4.500 lira ile 5.500 lira arasındadır.

Pedagog Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Psikolog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!