1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. PTT Büro ve Gişe Görevlisi Alımına Önlisans Büro Yönetimi Mezunları da Başvurmak İstiyor
PTT Büro ve Gişe Görevlisi Alımına Önlisans Büro Yönetimi Mezunları da Başvurmak İstiyor

PTT Büro ve Gişe Görevlisi Alımına Önlisans Büro Yönetimi Mezunları da Başvurmak İstiyor

PTT 2017/2 ve 2017/3 alımlarının yürütmesinin durdurulmasının ardından PTT A.Ş. mevzuat değişikliği yaparak yeniden ilana çıkacağını duyurmuştu. PTT’nin YD kararı verilen ve tüm yeni alımlarına önlisans büro yönetimi mezunları da başvurmak istiyor.

A+A-

Bilindiği üzere PTT 2017/2 kapsamında bin 750 personel alımı ve PTT 2017/3 kapsamında da 2 bin 500 personel alımı için ilanları yayımladı ve mülakatları tamamlamasından sonra Haber-Sen'in açtığı dava sonucu Danıştay alımlar için yürütmeyi durdurmuştu.

 

PTT her iki alımda da gişe ve büro görevlisi ile dağıtıcı personel alımları gerçekleşirdi. PTT personel alım ilanı mevzuat değişiklikleri sonrası yeniden yayımlanacağı ve adayların mağdur edilmeyeceğini belirtildi. Yeniden alım her iki alım için mi yoksa 2’nci alım için mi olacak önümüzdeki günlerde belli olacaktır. Yeni personel alımları için de önlisans Büro yönetimi mezunu adaylar gişe ve büro görevlisi alımına başvurmak istiyor!

 

Ulaştırma Bakanı Veysel Eroğlu 2017/2 ile kazananların mağdur edilmeyeceğini açıklamıştı!

 

Ulaştırma Bakanımızın da PTT’nin açıklamasından sonra Danıştay’ın esastan davayı görüşeceği belirtilmiş ve bu kapsamda KPSS 2017/2 için kazanan adayların mağdur edilmeyeceğini ve güvenlik soruşturması ile arşiv araştırmalarına başlandığı belirtilmişti. Bu kapsamda nasıl kazanamadınız şeklinde açıklama yapan Bakan’ın açıklamasının ardından PTT ne gibi mevzuat değişikliği yapacak önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

 

Bknz: PTT Personel Alımının Yürütmesinin Durdurulmasından Sonra Yönetmelikte Yapılacak Değişiklik

 

2017/2 mi 2017/3 alımını kazananlar göreve başlayabilecek?

 

PTT’nin duyurduğu yönetmelik değişikliğine göre her iki alım için de yürütmenin durdurulduğu belirtilmekte. Danıştay kararında da aynı şekilde her iki alım için YD kararı var ve PTT mevzuat değişikliği yaparak alımları tekrar yapacağını belirtti. Fakat Ulaştırma Bakanı’nın açıklamasında sadece 2017/3 2 bin 500 PTT personel alımı için ilan yayımlanacağı belirtilmişti.

 

PTT güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının başlatıldığı şeklinde bir ibare yönetmeliğe koyması halinde iptal olmayabilir şeklinde düşünülmektedir. Fakat yönetmelikler kanunların üstünde olamayacağından ve Güvenlik soruşturması ile arşiv araştırması tamamlanmayan ve göreve başlamayan bir memur asaleten atanmamış sayıldığından önümüzdeki süreçte yine adayların mağdur edilme durumuyla karşı karşıya kalabiliriz!

 

Önümüzdeki yıllarda 50 bin PTT personeli alımı yapılacak ve önlisans mezunları daha fazla kadro istiyor!

 

Süreç işlerken özellikle lisans mezunu gişe ve büro görevlisi alımı için önlisans mezunları da başvuru yapmak istiyor. Önlisans mezunu büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü mezunları kendilerini de ilgilendiren bir alım için neden KPSS puanlarını kullanamadıklarını belirtiyorlar.

 

Bu kapsamda KPSS’ye giren ve PTT alımlarında başvuru yapmak isteyen büro yönetimi mezunları için bir adım atılacak mı ilerleyen günlerde ilan metinlerinde göreceğiz. Özellikle KPSS’ye girip o kadar emek harcayan mezunların sorunları ile ilgili çalışma yapılmasını bekliyoruz.

 

Önlisans mezunlarının benzer talepleri Polis alımlarında da olmuştu ve % 20 de olsa kontenjan verilmesi özellikle My Memur olarak bizlerinde sürekli gündemde tuttuğu haberler sayesinde gerçekleşmişti. PTT’nin 5 yıl boyunca 50 bin personel alımı yapacağını düşündüğümüzde önlisans adayları için de şans tanıması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Bknz: PTT 1113 Gişe ve Büro Görevlisi Alımına Kimler Başvurabilir?

Bknz: PTT Önlisans Mezunu 637 Dağıtıcı Alımına Kimler Başvurabilir?

 

PTT gişe görevlisi alım şartları nelerdir?

 

Gişe ve büro görevlisi alımına başvuru yapabilmek için; En az 4 yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarının veya denkliği YÖK tarafından kabul edilmiş yurt dışındaki okulların aşağıdaki listede belirtilen bölümlerinden mezun olmak gerekiyor.

 

Bknz: Gişe ve büro görevlisi alımına başvuru bölümleri için TIKLAYINIZ.

 

KPSS puan şartı; Adayların 2016 KPSS’ye girmiş olmaları ve KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmaları şartı bulunuyor. Ayrıca, devamlı görev yapmaya engel olabilecek akıl ve beden hastalığı bulunmamak şartı aranacak. Adaylardan sağlık kurulu raporu istenecek.

 

Genel şartlar; 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak gerekiyor. 18 yaşını tamamlamış ve 35 yaşından gün almamış olmak gerekiyor.

 

Alım yapılan yılın son başvuru günü itibarı ile 1983’ten sonra doğmuş olmak, kamu haklarından yasaklı bulunmamak, adli sicil kaydı bulunmamak, askerlikle ilişiği bulunmamak, mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak gibi şartlar yer alıyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
4 Yorum