1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. PTT Personel Alımı Kapsamında Yönetmelik Ne Zaman Değişecek
PTT Personel Alımı Kapsamında Yönetmelik Ne Zaman Değişecek

PTT Personel Alımı Kapsamında Yönetmelik Ne Zaman Değişecek

Danıştay tarafından PTT 2017/2 ve 2017/3 alımlarının yürütmesinin durdurulmasının ardından 24 Eylül'de duyuru yayımlanarak tekrar ilana çıkılacağı belirtilmişti. Yönetmelik değişikliği sonrası açıklama ne zaman olacak? Mağduriyetler artıyor!

A+A-

PTT A.Ş tarafından yapılan 24 Eylül tarihli açıklamada Haber-Sen'in açmış olduğu dava sonucu PTT 2017/2 ve 2017/3 alımlarının yürütmesinin durdurulduğu belirtilmişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından PTT'ye yönetmelik değiştirilmek üzere tebliğ yapılmıştı.

Bu kapsamda PTT de ilgili alım sürecinde başvuru yapan adayların mağdur edilmemesi için PTT'nin ihtiyaç duyduğu personel alımı için gerekli yönetmelik düzenlemesini yaptıktan sonra yeniden personel alımına başlayacak.

Adayların kafası karışık!

Ulaştırma Bakanı’nın da bazı açıklamaları olmuş ve Bakan Arslan PTT 2017/2 alımını kazanan ve güvenlik soruşturması başlatılan adaylara nasıl kazanamadınız şeklinde açıklama yapmıştı. Fakat yürütmesi durdurulan ve PTT tarafından da yönetmelik değişikliği sonrası yeniden ilana çıkılacak olmasından dolayı da kazanan adaylar alım sürecinin devam edip etmediğini merak ediyor.

PTT başvuru yapan adayların mağdur edilmeyeceğini, yani ilanların yeni baştan yayımlanarak başlatılacağını, Bakan Arslan da kazananların güvenlik soruşturmaları başlatıldığı için durdurulamayacağını belirtmektedir.

Bu kapsamda PTT yeni bir açıklama veya yönetmelik değişikliğini yaparak bir an önce iptal edilen sözlü mülakatla personel alımı ve 4 katı aday uygulamasını değiştirmesi gerekmektedir.

KHK ile Devlet Memuru alımlarında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması uygulaması!

Kamuya yeni memur alımlarında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak şartı getirilmişti. Yani tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ataması yapılan aday bu soruşturmaları yapıldıktan sonra kuruma kararnamesi gönderilmekte ve atama yazısı çıktıktan sonra memur sayılmaktadır.

Bu kapsamda güvenlik ve arşiv soruşturması başlatılmış olsa da hiçbir aday iptal olan veya yürütmesi durdurulan süreçte memur olmamaktadır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması PTT alımlarında Danıştay kararı öncesi

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.