1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NASIL OLUNUR?

 4. Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?
Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Radyoterapi teknikerleri, sağlık hizmeti veren kamu ve özel kurumlarda, çeşitli hastalıkların tespitinde kullanılan yüksek teknoloji aletlerini kullanabilen kişidir. İşte detaylar!

A+A-

Sağlık alanından önemli bir iş imkanına sahip olan bu meslek hakkında birçok kişi belli konuları merak eder. Peki, Radyoterapi Teknikeri Kimdir?, Radyoterapi Teknikeri Ne İş Yapar?  Radyoterapi Teknikerinin Görev Sorumlulukları Nelerdir? Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur? ve Radyoterapi Teknikerinin İş İmkanı Nasıldır? İşte merak edilen tüm bu soruların cevapları...

Radyoterapi Teknikeri Kimdir?

Sağlık alanında hastaların yaşadığı bazı sorunları öğrenmek ve gerekli tedaviyi sağlamak için çeşitli teknolojik araçlar kullanılarak görüntülemeler yapılır. Bu görüntülemelerin doğru şekilde ve düzgün biçimde yapılabilmesi için bu yüksek teknoloji cihazlarının kullanımı bilen kişilerden yardım alınır. Bu kişilere radyoterapi teknikeri denir. Uzman hekim tarafından belirlenen bölgeye, sorunu gözlemleyecek şekilde film çekilir. Bu film çekme işi ve gerekli durumlarda hastalara ışın tedavisi uygulama görevini yapan kişi  radyoterapi teknikeridir.

Radyoterapi Teknikeri Ne İş Yapar?

Radyoterapi teknikerinin asıl amacı, uzman doktor tarafından istenilen biçimde görüntüleme yapılarak, hastaların rahatsızlıkları hakkında bilgi edinilmesini ve tedavi aşamasına geçilmesini sağlamaktır. Uzman doktorun gözetiminde çalışmalar yürüten radyoterapi teknikeri, her sağlık kurumunda ihtiyaç duyulan nitelikte bir iş hacmini yerine getirir. Radyoterapi teknikerinin asıl görevi uzman doktorun hasta için istediği görüntülemeyi yapmaktır.

Radyoterapi Teknikerinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Radyoloji uzmanı kontrolünde çalışmalar yapan radyoterapi teknikerinin yerine getirmesi beklenen görev ve sorumlulukları şöyle sıralanabilir:

 • Uzman doktor tarafından hastanın tedavisi için gerekli görülen vücut bölümlerinin en uygun şekilde filmini çekmek,
 • Işın tedavisi görecek olan kişiler için gerekli olan tüm cihazların hazırlığını yapmak,
 • Uzman doktor tarafından belirlenen vücut bölgeleri için hastaya ışın tedavisi uygulamak,
 • Uzman doktor tarafından kanser hastalığı belirlenen kişiye, tedavi aşamaları kapsamında ve doğrultusunda bilgisayarlı tomografi çekimini sağlamak,
 • Görüntüleme, kanser tedavisi ve diğer görüntüleme ihtiyacı bulunan hastalıklarda kullanılan tüm cihazların bakımını sağlamak ve basit onarımını gerçekleştirmek
 • Uzman doktor tarafından belirlenen doğrultuda hastalara gerekli tedaviyi uygulamak,
 • Tedavi süresi boyunca hastaları bilgilendirmek, işlemlerin takibini yapmak,
 • Hasta ile ilgili kayıt, kapatma ve arşivleme işlemlerini gerçekleştirmek.

Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur?

Radyoterapi teknikeri olmak isteyenler, sağlık meslek yüksek okullarında bulunan radyoterapi ve radyoloji bölümlerinden mezun olmalıdır. Önlisans derecesindeki bu bölümlerden, iki yılda mezun olunur.  Bu eğitimden sonra isterse kişi, dört yıllık eğitime geçiş yaparak lisans mezunu olur ve radyoterapi uzmanı olarak göreve başlar.

Radyoterapi Teknikerinin İş İmkanı Nasıldır?

Radyoterapi teknikerleri için iş imkanı çok fazladır. Özel ya da kamu alanında birçok hastanede ve poliklinikte görüntüleme işlemi yapılmaktadır. Bu nedenle radyoterapi teknikeri için çok yaygın iş imkanı mevcuttur.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.