1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Radyoterapi Teknikerleri Görev ve Sorumlulukları 22 Mayıs 2014 Resmi Gazete
Radyoterapi Teknikerleri Görev ve Sorumlulukları 22 Mayıs 2014 Resmi Gazete

Radyoterapi Teknikerleri Görev ve Sorumlulukları 22 Mayıs 2014 Resmi Gazete

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan 22 Mayıs 2014 Perşembe günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Radyoterapi Teknikerlerinin

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 22 Mayıs 2014  Perşembe günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik kapsamında Radyoterapi Teknikeri görev ve sorumlulukları yeniden düzenlendi. İşte Radyoterapi Teknikerlerinin yeni İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik;

Radyoterapi Teknikeri Görev ve Sorumlulukları

a)     Sorumluluğu altındaki cihazları kullanıma hazır hale getirir, arızaları en kısa sürede sorumlu kişiye bildirir.

b)    Tedavi sarf malzemelerini tedaviden önce hazır bulundurur.

c)     Radyasyon onkolojisi uzmanının belirlediği tedaviyi, sağlık fizikçisinin belirlediği ölçü ve hesaplara göre uygular.

ç) Radyasyon onkolojisi uzmanı ve sağlık fizikçisi tarafından belirlenen fokalize blok dökümü ve diğer moulduygulamaları ile bolus, termoplastik maske ve aparatlarını uygulamaya hazır hale getirir ve uygulamada görev alır.

d)    Radyasyon onkolojisi uzmanı ve sağlık fizikçisi ile birlikte simülasyon işlemlerine katılır ve cihazları kullanır.

e)     Tedavi alanlarının simülasyon ve port filmlerinin çekimi ile ilgili iş ve işlemlerini yapar.

f)     Radyoterapi sırasında hastayı izler, beklenmeyen bir durum veya komplikasyon gelişmesi halinde ilgili tabip ve sağlık fizikçisine haber verir.

g)    İmhası gereken radyoaktif atık malzemenin bertaraf edilmesine nezaret eder ve çevreye zararlı olmasını önlemek için gereken tedbirlerin alınmasında görev alır.

ğ) Radyasyon güvenliği ve kalite-kontrol biriminde görev alır. Radyasyon güvenliği açısından gerekli tedbirleri alır.

h)    Tehlike anında radyasyon güvenliği kurulunca hazırlanmış olan acil durum planını uygular.

Yönetmelik için TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.