1. HABERLER

  2. SORULARLA İSLAMİYET

  3. Ramazan Ayının Hangi Gecesi Kadir Gecesi Olarak İdrak Edilecek
Ramazan Ayının Hangi Gecesi Kadir Gecesi Olarak İdrak Edilecek

Ramazan Ayının Hangi Gecesi Kadir Gecesi Olarak İdrak Edilecek

Üç ayların içinde yer alan mübarek gecelerden sonuncusu olan Kadir gecesinin ne zaman vuku bulacağı Müslümanlar tarafından merak ediliyor. Ramazan ayının 27. Gecesi olarak bilinen mübarek Kadir Gecesi Haziran 2018’in hangi gününe geliyor.

A+A-

Müslümanlar için önem arz eden Recep ayı ile başlayan, mübarek Ramazan ayı ile son bulan üç aylar 2018 yılı 18 Mart tarihinde başladı. Üç aylar 2018, Rahman ve Rahim olan Allah’ın rahmet ve bereketinin bol bol insanlara gönderildiği ve günahlarımıza tövbe fırsatının sunulduğu, Müslüman inancına göre kutsal kabul edilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşuyor.

3 aylar 2018 yılı Recep ayı ile başladı. Ayrıca Recep ayının başlangıcı olan bu gün de Regaip Kandili idrak edildi. Regaip kandiline üç ayların başlangıç müjdecisi de diyebiliriz. Mübarek Regaip kandili 22 Mart 2018 Perşembe gecesi ibadetlerle kutlandı. 3 ayların ikinci kandili olan Miraç Kandili ise 13 Nisan Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan gece de kutlandı. Mübarek gecelerin sonuncusu ise Müslüman alemi için çok önemli bir yere sahip olan Kadir gecesi olarak değerlendirilir.

2018 Kadir Gecesi Ramazan ayının hangi gününe denk geliyor? Müslüman aleminin merakla beklediği Ramazan ayı 16 Mayıs 2018 tarihinde başladı. Kadir gecesinin ne zaman olduğu kesin bilinmemekle birlikte İslam alimleri Ramazan ayının son 10 günü içinde aranmasını uygun görmüştür. Yine bu mübarek gecenin Ramazan ayının 27. Gecesi olduğu kabul görmektedir. Dinayet’in bu sene belirlediği takvime göre 2018 Kadir gecesi 10 Haziran Pazar günü idrak edilecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.