Ramazan Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı 81 İle Yayılacak

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından “Millete Sesleniş” konuşmasında önemli konu başlıklarına değindi. Erdoğan, koronavirüs pandemisi ile ilgili alınan önlemleri, yeni tedbirleri ve Ramazan Bayramı için merak edilenleri yanıtladı.

Sokağa çıkma yasağı, 11 Mart 2020’de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından büyükşehirlerde alışılageldik bir tedbir oldu. Hafta sonları ve resmi tatiller, özellikle yaz aylarının gelmesi ile beraber insanların sıcak havalarda evden çıkma isteğini arttırdı. Fakat malum pandemi nedeniyle, alınan kararlar doğrultusunda sokağa çıkma yasağı bu günlerde sürekli olarak uygulandı.

Uzun bir süredir hafta sonlarında sokağa çıkma yasağına uyan vatandaşlar, Ramazan Bayramı için nasıl bir karar alınacağını merakla bekliyordu. Cumhurbaşkanı, yaptığı sesleniş konuşması ile pek çok konuyu netleştirdiklerini açıkladı. Ramazan Bayramı, uzun yıllar sonra Türkiye’de oldukça sessiz bir şekilde geçecek. Pandemi sürecinde 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanan yasak, bayramda 81 ile yayılacak.

Türkiye, 2000’lerin başından bu yana ülke genelini kapsayan bir sokağa çıkma yasağı kararnamesine alışık değildi. Bu yasak, milyonlarca genç vatandaşa bu anlamda bir ilki yaşatacak. Her ne kadar bayramlar ve ziyaretler birbirini tamamlayan ikili kavramlar olsa da, bu sene Ramazan Bayramı evlerde geçecek. Koronavirüs salgını, 11 Mart’tan bugüne kadar olduğu gibi bayram süresince de insanları önlemlere karşı hassas bir tutum sergilemesini sağlayacak.

Özellikle 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar, 2 aydan uzun bir süredir kendilerine uygulanan yasaklar ile beraber sokaklara, sahile, çimenlere, kısaca dışarıya hasret kaldı. Bu hasret, 23-26 Mayıs arasında son haftalarda olduğu gibi bir nebze olsun azalacak. Yaşlılar, 24 Mayıs Pazar günü saat 14.00 ile 20.00 arasında maskeli ve sosyal mesafeye uygun bir şekilde yürüme mesafesi ile sınırlı olarak dışarıya çıkabilecek.

23-26 Mayıs tarihleri arasında 81 ilde uygulanacak sokağa çıkma yasağı ile beraber, bayram sonrasında yeni kararların alınması da bekleniyor. Koronavirüs pandemisine karşı ülkemizde gitgide olumlu sonuçlar alınırken, bu tablonun daha da iyileşerek devam etmesi adına Ramazan Bayramı yasakları çok yerinde duruyor. Özellikle şehir içinde de olsa ziyaretlerin çokça gerçekleştiği bayramda, vatandaşlar salgın karşısında olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirdi. Bu bağlamda uygulanacak olan yasaklar, bayram sonrası daha da iyi bir tablo ile karşılaşmamızı sağlayabilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!