1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. RedHack Grubu Soru Önergesi Olarak Bakana Soruldu
RedHack Grubu Soru Önergesi Olarak Bakana Soruldu

RedHack Grubu Soru Önergesi Olarak Bakana Soruldu

Redhack adı ile bilinen hacker grubunun Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) elektronik posta ve kullanıcı giriş bilgilerini sosyal medya ve internet

A+A-

18-19 Mayıs 2014 tarihlerinde kamuoyunda Redhack adı ile bilinen hacker grubunun Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) elektronik posta ve kullanıcı giriş bilgilerini sosyal medya ve internet üzerinden paylaşması Ankara Milletvekili Prof.Dr.Özcan Yeniçeri tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’e yazılı soru önergesi ile soruldu. İşte O soru önergesi;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim.

Prof.Dr. Özcan Yeniçeri

Ankara Milletvekili

18-19 Mayıs 2014 tarihlerinde kamuoyunda Redhack adı ile bilinen hacker grubu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) elektronik posta ve kullanıcı giriş bilgilerini sosyal medya ve internet üzerinden paylaşmıştır. Daha önce tüm bakanlıklar ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğum yazılı soru önergelerine bugüne kadar herhangi bir veri ile bilgi kaybı yaşanmadığı ve siber saldırılara karşı her türlü tedbirin alındığı şeklindeki yanıtlar üzerine TÎKA’mn elektronik posta ve kullanıcı giriş bilgilerinin bir hacker grubu tarafından ele geçirilmesi son derece kaygı vericidir.

Buradan hareketle;

  1. 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana bakanlık ile bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlara yönelik siber saldırıların sayısı kaçtır? Bu saldırıların kaynağı hangi ülkelerdir?
  2. Bahsi geçen saldırılar sonucunda bakanlık ile bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarca herhangi bir veri ve bilgi kaybı yaşanmış mıdır? Yaşandı ise bu bilgi ile veriler hangileridir?
  3. 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana siber saldırılar sonucunda bakanlık ile bakanlığa bağlı kurum ile kuruluşların internet hizmetlerinde yaşanan aksamaların sayısı kaçtır? Bu aksamaların her birinin süresi ne kadardır?
  4. Mayıs 2014 itibarı ile bakanlık ile bakanlığa bağlı kurum ile kuruluşların internet güvenliğinin arttırılması ve güncellenmesi adına yürütülmekte olan çalışma ile projeler var mıdır? Yar ise bunlar hangileridir ve ne aşamadadır?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.