1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Refakat İzni Kullanılmasını Güçleştiren MEM Genelgesi İptal Edildi
Refakat İzni Kullanılmasını Güçleştiren MEM Genelgesi İptal Edildi

Refakat İzni Kullanılmasını Güçleştiren MEM Genelgesi İptal Edildi

Refakat İzni Kullanılmasını Güçleştiren/ortadan Kaldıran Kastamonu Valiliği’nin Genelgesi Kastamonu İdare Mahkemesi’nce İptal Edildi

A+A-

Kastamonu Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kurum personelinin bakmakla yükümlü oldukları yakınlarının rahatsızlıkları nedeniyle yerleşim yeri dışına sevk edilmeleri halinde, onlara refakat etmelerini güçleştiren bir genelge yayımlamıştı.

20.12.2013 gün ve 3932746 sayılı bu genelgede 657 sayılı Yasanın 105 inci maddesi ve Milli Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesi'nin 11 inci maddesi hükümlerine yer verildikten sonra, bu düzenlemelerde sağlık kurum/kuruluşlarınca yerleşim yeri dışına sevk edilen hastalara refakat etmek isteyen personele refakat izni verilmesi ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmadığı belirtilmiş, bu durumda olan personele yıllık izin veya mazeret izni verilerek hastalarına refakat etmelerinin sağlanması istenmişti.

Memurun bakmakla yükümlü olduğu kişilerin rahatsızlıkları nedeniyle başka bir yerleşim yerine sevk edilmeleri durumunda Devlet memurunun hastasına eşlik edip edemeyeceği, eder ise giderlerinin nasıl karşılanacağı, Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliğinin 27 nci maddesinde düzenlenmiştir. Bu hükümler uyarınca Devlet memurları 40 yılı aşkın bir süredir yerleşim yeri dışına sevk edilen hastalarına refakat etmektedir. Kuşkusuz bunun için, yanında bir kimsenin bulundurulmasının zorunlu olduğunun hastayı gönderen sağlık kurumu veya kuruluşunun raporunda belirtilmesi gerekmektedir.  

Kastamonu Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliğinin anılan hükmü uyarınca 40 yıldır uygulanan refakat (eşlik etme) kurumunun, Yasal dayanaktan olduğunu iddia etmiştir. 

EĞİTİM SEN, asıl yasal dayanaktan yoksun olan bu genelgenin iptali istemiyle bir dava açmıştır. Kastamonu İdare Mahkemesi, 19.11.2014 gün ve E.2014/109, K.2014/698 sayılı kararla sözü edilen iç yazı/genelgenin iptaline karar vermiştir.

Kararı görmek için tıklayınız.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.