1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Rehber Öğretmen Görevlendirilmeleri İsteğe Bağlı Olmalı
Rehber Öğretmen Görevlendirilmeleri İsteğe Bağlı Olmalı

Rehber Öğretmen Görevlendirilmeleri İsteğe Bağlı Olmalı

Türk Eğitim-Sen tarafından MEB’e başvuru yapılarak rehber öğretmenlerin zorunlu olarak tercih danışmanlığı yaptırılmasına karşı talepte bulunuldu.

A+A-

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına resmi yazıyla başvuru yapıldı. Rehber öğretmenleri yakından ilgilendiren başvuruda her eğitim-öğretim yılı sonunda

Öğrencilerin yetenek, ilgi, ihtiyaç, kişilik özellikleri ve yaşam koşullarıyla uyumlu olacak şekilde bir üst öğrenim kurumuna geçişleri sürecinde onlara rehberlik etmek amacıyla tercih danışma komisyonları kurulmaktadır.

Bu komisyonlarda da öncelikli olarak rehber öğretmenler görevlendirilmekte ve bu görevlendirmeler rehber öğretmenlere sorulmaksızın resen yapılmaktadır. Resen yapılan bu görevlendirmeler ise rehber öğretmenlere beraberinde bir takım sıkıntılar getirmektedir.

Öğrencilerin tercih dönemleri Temmuz ve Ağustos aylarına denk geldiğinden rehber öğretmenlere yaz aylarında görevlendirme yapılacaktır. Tercih danışmanlığı görevlendirmelerinin yapılacağı Temmuz ve Ağustos ayları öğretmenlerin yaz tatili dönemine denk gelmekte olup, bu aylarda öğretmenler izinli olduğundan resen yapılacak görevlendirmeler kanuna aykırılık teşkil edecektir.

Bu durumda, resen görevlendirme yapılamayacağından gönüllük esasına göre hareket edilmesi, istekli olan rehber öğretmenlere tercih danışma komisyonlarında görev verilmesi daha uygun olacaktır. 

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığa gönderilen yazıda, rehber öğretmenlerin tercih danışma komisyonlarında resen görevlendirilmemesi ve istekli olanların komisyonlarda görevlendirilmesi, görev alan öğretmenlere yolluk verilmesi ve ek derslerin artırımlı ödenmesi hususunda talepte bulunuldu.

2019 Yılı içerisinde ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek öğrenciler ile üniversiteye yerleştirilecek öğrencilerin tercih işlemlerinde öğrencileri yardımcı olmak amacıyla il ve ilçe merkezlerinde tercih danışma komisyonlarının oluşturulacağı ve tercih danışmanlığına ilişkin iş ve işlemlerin ne şekilde yapılacağı konusunda bakanlığınızca 2019 Yılı Tercih Danışmanlığı Kılavuzu yayımlanmıştır.

Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret hinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.

Ayrıca, yaz aylarında rehber öğretmenlerin resen görevlendirilmesi Anayasamızın 18. maddesinde ifadesini bulan Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. “Angarya yasaktır.'' hükümlerine de aykırılık teşkil edecektir.

Bu nedenle de rehber öğretmenlerin tercih danışma komisyonlarında resen komisyonlarda görevlendirilmesi, görev alan öğretmenlere yolluk verilmesi ve ek derslerin artırımlı ödenmesi hususunda yazı gönderildi.

İndirmek için tıklayınız:

pdf.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler