1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Rehber Öğretmenler Tatil Döneminde Cebren Çalıştırılmamalıdır
Rehber Öğretmenler Tatil Döneminde Cebren Çalıştırılmamalıdır

Rehber Öğretmenler Tatil Döneminde Cebren Çalıştırılmamalıdır

Eğitim-Bir-Sen, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak 2019 LGS döneminde tercih danışmanlığı kapsamında rehber öğretmenlerin re’sen görevlendirme işleminin düzenlenmesini talep etti. İşte detaylar.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada 657 sayılı Kanun’un 103 ve 222 sayılı Kanun’un 43. maddelerine açıkça aykırı şekilde rehber öğretmenlerin tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda yaz tatili döneminde zorunlu görevlendirilmelerine son verilmesi talep edildi.

Yapılan başvuruda söz konusu görevlendirmenin rehber öğretmenlerin isteklerine bırakılması; bu görevlerin rehber öğretmenlerin istedikleri mahalde ifa edilebilmesi ve söz konusu görevler karşılığı ödenen ek ders ücretinin en az 6 saat olmak üzere artırılması konularında düzenleme istendi.

REHBER ÖĞRETMENLERİN MAĞDUR EDİLMEMESİ İSTENDİ

657 sayılı Kanun’un “Yıllık izinlerin kullanılışı” başlıklı 103. maddesinde, “Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez” hükmü bulunmaktadır.

222 sayılı Kanun’un “Okul Öncesi Eğitim ve Öğretim Kurumları ile İlköğretim Okullarının Açılma, Kapanma ve Öğretime Ara Verme Zamanları” başlıklı 43. maddesinin (a) fıkrasında, “Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız iki ay izinlidirler. Ancak, bu iki aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmeliğinde saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlüdürler” hükmü yer almaktadır.

Yasal düzenlemelere ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tavsiye kararına rağmen, kanuna alenen aykırı bir yönetmelik hükmünden hareketle rehber öğretmenlerin anayasal ve yasal hakları olan yaz tatili ve dinlenme haklarının ihlal edilerek zorla çalışma yükümlülüğüne tabi tutulmaları kabul edilemez.

Bu nedenle, öğrencilerin tercih döneminde mağdur olmamaları, öğretmenlerin zorla çalıştırılmamaları, tatil ve iş döneminin sağlıklı yürüyebilmesi için doğru adımların atılması herkesin lehine olacaktır. Rehber öğretmenlerin anayasal ve yasal tatil ve dinlenme haklarına saygı duyulmalı, kanunlar çerçevesinde söz konusu görevleri isteğe bağlı, rahat ifa edilebilir hâle getirilerek tatil döneminde fazla çalışma ekseninde artırımlı olarak ücretlendirilmelidir.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'ne gönderilen yazı:

pdf.jpg

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilen yazı:

pdf.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler