1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Rehberlik Kurslarının Kapatılması ve PDR Atama Talebi Yapıldı
Rehberlik Kurslarının Kapatılması ve PDR Atama Talebi Yapıldı

Rehberlik Kurslarının Kapatılması ve PDR Atama Talebi Yapıldı

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Milli Eğitim Bakanlığından her yıl düzenli olarak atığı rehberlik kurslarını kapatmasını ve öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esasları gereği PDR öğretmeni ataması yapmasını istedi!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne yapılan talepte Talim Terbiye Kurulu’nun 20 Şubat 2014 tarihli Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları kararına göre öğretmen alımlarının ve atamalarının yapılması gerekliliği vurgulandı.

Bu kapsamda da ancak Eğitim Fakültesi Rehberlik Hizmetleri Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans programları ile Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olup pedagojik formasyon sertifikası alan mezunlar rehber öğretmen olarak resmi okullar ve özel öğretim okullarında çalışabilmektedirler.

Dolayısıyla bunun dışında her hangi bir kursiyeri sertifikalandırarak rehber öğretmen olarak çalıştırmak yasal olmadığını belirten Anadolu Eğitim Sendikası resmi talepte bulundu.

MEB’in 2018 Yılı hizmet içi kurs programında, kursiyerlerin özel okullardaki rehberlik hizmetlerinde çalışabilmeleri sağlayacak rehberlik sertifika kursları açılacağı duyurulmuştur. Bu kurslara eğitim fakültesi mezunu olmayan felsefe, sosyoloji bölümleri ile halk eğitim öğretmenliği bölümlerinden mezun, özel okullar ile sözleşme yapmış kişilerin katılabileceği belirtilmiştir.

Uzmanlık  gerektiren, eğitimdeki önemi tartışılmaz olan rehber öğretmen veya psikolojik danışman unvanıyla görev yapılan kadronun aslı dururken sertifikalılar ile doldurulacak olması iyi niyetle açıklanamaz. Türlü zorluklar içerisinde çabalayarak, talebine göre üniversitelerin eğitim fakültelerinde alanında eğitim almış öğretmen adaylarının, çağdaş normlara uygun olarak sürekli gelişen “rehberlik ve psikolojik danışmanlık” alanına hakim olarak görev alması zorunluluktur.

Söz konusu kurslar için ileri sürülen ihtiyaç için hali hazırda atama bekleyen 15 bin mezun PDR uzmanı kaynaktır (2018 Yaz döneminde 7 bin mezunumuz daha olacaktır). Söz konusu ihtiyaç için alanın asıl sahiplerinin atanması ve açılan sertifika kurslarının kapatılması gerekmektedir. 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.