1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Renk Körlüğü Hastalığı Olanlar Polis Memuru Olabilir mi
Renk Körlüğü Hastalığı Olanlar Polis Memuru Olabilir mi

Renk Körlüğü Hastalığı Olanlar Polis Memuru Olabilir mi

Polis Akademisi’ne bağlı polis okullarına öğrenci seçimlerinde renk körlüğü bir engel midir? Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde renk körlüğüne yer verilmiş midir?

A+A-

Emniyet teşkilatı içinde bulunan rütbesiz kolluk kuvvetlerine Polis memurları denir. Ülkemizde Polis memuru olabilmek için iki yol bulunmaktadır. Lise mezunları için Polis Meslek Yüksek Okulu(PMYO)’ndan mezun olmak, üniversite mezunlarının ise Polis Okulu Mesleki Eğitim Merkezi(POMEM)’nde eğitimden geçmeleri gerekmektedir.

Toplumumuzda saygın bir yeri olan polislik mesleğini yapabilmek için polis memuru adaylarının bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Polis okulu mezunu olan adaylar için hiçbir sınav yükümlülüğü bulunmazken, polis okulu mezunu olmayan adayların KPSS’ye girmeleri ve özellikle bazı fiziksel yeterlilik testlerinden başarı ile geçmeleri gerekmektedir.

Polis olma şartları arasında; sağlık açısından gerekli şartları yerine getirmeleri ve herhangi bir engellerinin bulunmaması yer almaktadır. Polis okullarına alınacak öğrencilerin gerekli sağlık şartları araştırılırken göz hastalıkları ile ilgili ayrıntılı bir muayene yapılmaktadır.

Renk körleri polis olabilir mi? Polis adaylarının merak ettiği konulardan biride renk körlüğü rahatsızlığının polis memurluğuna başvuruda engel olup olmayacağıdır. Polis okullarına öğrenci seçimlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği dikkate alınır. Maalesef bu yönetmelikte “İshiara kitabı ile yapılan muayenede renk körlüğü bulunmayacaktır” maddesi yer almaktadır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum