Resmi Gazete’de Yayımlandı.. Borçlar Siliniyor!

Birçok düzenlemeyi içeren ve işverenleri yakından ilgilendiren Torba Kanun ile ilgili olarak kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de Yayımlandı.. Borçlar Siliniyor!
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Torba Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, birçok düzenleme yürürlüğe girdi. İşverenleri yakından ilgilendiren kararlar da içeren kanun, birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. İşverenleri ilgilendiren düzenlemeler kadar Bağ-Kur’lular için de yapılandırmalar ve dondurma hakkı aktif hale geldi. BağKur’lular, yeni Torba Kanun ile beraber covid-19 pandemisi sürecinde primini ödeyemedikleri ayları dondurarak borçları silme şansı elde edecek.

Emekliliğe Etkisi Ne Olacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda yer alan dondurma düzenlemesi, BağKur’lulara ilerleyen dönemde tekrar ihya edebilmek adına dondurma hakkı tanıyor. Dondurma, 31 Ekim 2020 tarihinden itibaren borçlu bulunmaları durumunda başvuru için uygun bir ortam sağlayacak. Dondurma hakkını kullanan BağKur’lular, böylelikle borçlarını sildirebilecek. SGK’ya borçlu olmayan BağKur’lular, 1 Kasım’dan itibaren tekrardan Bağ-Kur sistemine giriş yapabilecek. Vatandaşların merak ettiği bir diğer nokta ise yeni kararın emekliliğe nasıl bir etkisinin olduğu yönünde. İlerleyen dönemlerde, borçların sildirildiği dönemlerin ihya edilmesi ve emekliliğe dahil edilmesi mümkün olacak.

Kimleri Kapsıyor?

Bağkur’lu ve 4/b’li olan tüm vatandaşları kapsayan yeni Torba Kanun’a göre sigortalı olarak tescilleri yapılanlar, 5510 sayılı kanuna göre sigortalı sayılanlar, SGK’ya olan borçları ile ilgili olarak tecil veya taksitlendirme iptali için talepte bulunanlar, yeni torba kanundan faydalanma şansı elde edecek. SGK’ya borcu silinen kişiler, cari aylar için 2020 yılının Kasım ayından itibaren 5 puanlık indirimden de faydalanabilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!