Robert Koch Enstitüsü, Kovid-19’un mutasyona uğramış türlerinin Almanya’da yayılmasına karşı uyardı

BERLİN (AA) – Almanya’da Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış türlerinin ülkede yayılmasına karşı uyarıda bulundu.Wieler, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, Almanya’da günlük vaka sa...

BERLİN (AA) – Almanya’da Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış türlerinin ülkede yayılmasına karşı uyarıda bulundu.

Wieler, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, Almanya’da günlük vaka sayılarının azaldığını, ancak hala hastanelerin zor durumda ve yaşlı bakımevlerinde Kovid-19’e yakalananların sayısının yüksek olduğunu belirtti.

“Durum hala daha kontrol altında değil.” diyen Wieler, Kovid-19’un mutasyona uğrayan ve daha hızlı yayılan türlerinden dolayı endişe duyduklarını söyledi.

Wieler, Almanya’da Kovid-19'un mutasyona uğrayan 3 türünü tespit ettikleri bilgisini paylaşarak, virüsün mutasyona uğrayarak daha da tehlikeli hale gelebileceğini dile getirdi.

İlk kez İngiltere’de görülen B117 varyantının Almanya’da 16 eyaletin 13’ünde tespit edildiğini aktaran Wieler, virüsün bu türüne son dönemde daha fazla rastlandığına işaret etti.

Wieler, hükümetin virüsün yayılmasını önlemek amacıyla aldığı tedbirlere uyulması çağrısında bulundu.

Basın toplantısına katılan Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede virüsün mutasyona uğrayan türlerinin yayılmasına fırsat verilmemesini istedi.

Spahn, Kovid-19 önlemlerinin kaldırılması için doğru zamanın bulunması ve doğru bir yolun izlenmesi gerektiğini belirterek, “Zorluklarla başardığımızı düşüncesiz davranarak riske atmayalım. Önümüzde daha zor haftalar olsa bile, salgından çıkış yolundayız.” dedi.

İrlanda ve Portekiz örneğini veren Spahn, bu iki ülkede vaka sayıları azaldıktan sonra tedbirlerin kaldırıldığını, ardından günlük vaka sayılarının yeniden hızla arttığına işaret etti.

Spahn, “Bunu önlememiz lazım.” dedi.

Aşı kampanyasının devam ettiğini belirten Spahn, virüsü bu yıl içinde yenmek için araçlara sahip olduklarını ifade etti.

Spahn, şimdiye kadar yaklaşık 3 milyon kişiye Kovid-19 aşısı vurulduğunu bildirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Robert Koch Enstitüsü, Kovid-19’un mutasyona uğramış türlerinin Almanya’da yayılmasına karşı uyardı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!