Ruhani: “Tahran, Irak’ın içişlerine yönelik her türlü dış müdahaleye karşıdır”

TAHRAN (AA) - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak'ın içişlerine yönelik her türlü dış müdahaleye karşı olduklarını ve bunu Irak ile bölgenin zararına gördüklerini söyledi. İran Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılan açıklamaya göre, Tahran'da temas...

TAHRAN (AA) – İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak'ın içişlerine yönelik her türlü dış müdahaleye karşı olduklarını ve bunu Irak ile bölgenin zararına gördüklerini söyledi.

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılan açıklamaya göre, Tahran'da temaslarda bulunan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin'i kabul eden Ruhani, iki ülke ilişkileri ve ABD'nin Irak'taki varlığıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Irak'ın güvenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve uluslararası konumunun yükselmesinin kendileri için önemli olduğunu belirten Ruhani, “Tahran, Irak'ın içişlerine yönelik her türlü dış müdahaleye karşıdır. Bunu Irak halkının ve bölgenin zararına görmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kasım Süleymani ve el-Mühendis'in öldürülmesini yabancıların Irak'ın içişlerine müdahalesinin “en utanmazca göstergesi” olarak nitelendiren Ruhani, “İran, Irak'ın bölgesel ilişkilerdeki varlığını desteklemektedir. Irak'ın bölgenin güvenlik ve siyasi ilişkilerindeki önemli bir ağırlığı vardır. ABD'deki yeni yönetimin, bölgedeki varlığının güvenliğe zarar verdiği sonucuna varmasını ve bu siyasetini gözden geçirmesini ümit ediyoruz.” görüşlerini paylaştı.

İran ve Irak'ın sahip oldukları ekonomik kapasiteyle birbirlerini tamamlayabileceklerini dile getiren Ruhani, yıllık ticari hacmin 20 milyar dolara çıkarılması için adım atılmasını istedi.

İki ülke arasındaki ekonomik iş birliği ortak komisyonunun önemli adımlar atabileceğini kaydeden Ruhani, İran'ın Huzistan eyaletine bağlı Şelemçe ile Irak'ın Basra kenti arasındaki demir yolu hattı projesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Fuad Hüseyin de ortak komisyonların iki ülke liderlerinin anlaşmaya vardığı projeleri hayata geçirmek için çaba gösterdiğine işaret ederek, Irak'ın İran ile tüm alanlarda ilişkilerini geliştirmek istediğini söyledi.

Hüseyin, ABD askerlerinin Irak'tan çıkarılmasıyla ilgili olarak da, “Bağdat, yabancı güçlerin Irak'tan çıkması noktasında ısrarcıdır. Yapılan müzakereler ve atılan adımlarla bu süreci yürütmektedir.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ruhani: “Tahran, Irak’ın içişlerine yönelik her türlü dış müdahaleye karşıdır”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!