1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Safer Ayı Bela Uğursuzluk Ayı mı ?
Safer Ayı Bela Uğursuzluk Ayı mı ?

Safer Ayı Bela Uğursuzluk Ayı mı ?

Kameri ayların ikincisi olan Safer ayı,Saferü'l Hayr denilen bu ay sfır ve boş anlamına gelmektedir.

A+A-

Cahiliye dönemi Arapları bu ayı uğursuz olarak bilir safer ayının kendilerine uğursuzluk getireceklerine inanırlarmış.Bu ayda evlenmez,bu ayda doğan çocuklar uğursuz olur dermiş ve yine bu ayda eşyalarını ve evlerini terk ederlermiş.

Peygamber Efendimiz Cahiliye döneminden kalma bu hurafeyi red ederek buyuruyor ki: " Safer ayının uğursuzluğu yoktur. Eşyanın uğursuzluğu yoktur. Bunların hepsi cahiliye hurafeleridir." (Buhari)

Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki: " Ne hastalığın bulaşması, ne uğursuzluk, nede Safer ayının uğursuzluğu vardır.

Safer ayının uğursuzluğu yoktur. Belayı veren ve kulunu imtihan eden Hz Allah'tır. Bu Safer ayında da olabilir, bir başka zaman diliminde de olabilir. Her şey Rabbimizin takdiri ile olur. Belli günleri uğursuz bilmek, belanın geleceğini belli bir zaman dilimine tahsis etmek çok yanlış olacaktır.

BELA VE MUSİBETLERE KARŞI ŞU DUA OKUNABİLİR

“YA DAFİAL BELAYA İDFA’ ANNEL BELAYA FALLAHÜ HAYRÜN HAFİZAN VE HÜVE ERHAMÜRRAHİMİN İNNEKE ALA KÜLLİ ŞEY’İN KADİR."

Meali: “Ey belaları def eden Allahım! Belaları bizden uzaklaştır. Allah muhafaza edicilerin en merhametlisidir. Muhakkak ki senin kudretin her şeye yeter."

Bu güzel bir duadır ve her zaman yapılabilir. Bu açıdan elbette Safer ayında da okunabilir. Ancak bu duanın özellikle Safer ayında yapılacağıyla ilgili bir delil yoktur. Buna göre, bu duayı belli bir zaman dilimine indirgemekten ziyade her zaman her yerde okumak en uygun olanıdır.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.