Sağlık Bakanlığı Personel İzinleri Önemli Duyuru! Sağlık Personeli Yeni İzinler 18 Mart 2020

Sağlık Bakanlığı personel izinleri ile ilgili yeni yazıyı yayınlamıştır. Sağlık Bakanlığı personel izinlerine dair tüm detaylar My Memur haberde.

59652
Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanlığı, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından son dakika personel izinlerine dair yeni yazı 18 Mart 2020 tarihi itibarıyla yayımlandı. My Memur olarak madde madde yeni izinlere dair detayları bu haberimizde hazırladık. Sağlık personeli izinleri hakkında yazı ve YHGM’de yapılan duyuru ve tüm detaylar şu şekildedir:

Sağlık Bakanlığı izin detayları kapsamında COVİD-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin ve yeterli sayıda personelle yürütülebilmesini teminen Bakanlık Makamından alınan 13/03/2020 tarihli ve 1917 sayılı Olur ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13/3/2020 tarihli ve E.12385 sayılı yazıları çerçevesinde Bakanlığımız Merkez ve Taşra teşkilatında görev yapan personelimizin izinlerine yönelik düzenleme yapılarak 13/03/2020 tarihli ve 912 sayılı yazılarımızla teşkilatımıza duyurulmuş idi.

COVID-19 salgını ile mücadelede gelinen süreçte pandemi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptıkları düzenlemeler sebebiyle sağlık kuruluşlarına başvurularda bir miktar azalma olduğu görüldüğünden bu doğrultuda personelimizin izinlerine yönelik ilave düzenlemeler merkez ve taşra teşkilatımıza dağıtılmıştır.

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL İZİNLERİ 18 MART TARİHLİ YAZI

Bilindiği üzere; Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen COVID-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin ve yeterli sayıda personelle yürütülebilmesini teminen Bakanlık Makamından alman 13/03/2020 tarihli ve 1917 sayılı Olur ile Cumhurbaşkanlığı îdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13/3/2020 tarihli ve E. 12385 sayılı yazıları çerçevesinde Bakanlığımız Merkez ve Taşra teşkilatında görev yapan personelimizin izinlerine yönelik düzenleme yapılarak 13/03/2020 tarihli ve 912 sayılı yazılarımızla teşkilatımıza duyurulmuştur.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104 üncü maddesinin (A) fıkrasında, “Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir.” hükmü ile aynı maddenin (D) fıkrasında, “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.” hükmünün yanında mezkur Kanunun, Aylıksız İzin başlığı altında düzenlenen 108 inci maddesinin (B) fıkrasında ise, “Doğum yapan memura 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izini süresinin bitiminden, eşi doğum yapan memura ise doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilir.” hükmü düzenleme altına alınmıştır.

Bu aşamada; COVID-19 salgını ile mücadelede gelinen süreçte pandemi ( salgın hastalıklar ) nedeniyle Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptıkları düzenlemeler neticesinde sağlık kuruluşlarına başvurularda bir miktar azalma olduğu görülmüştür. Bu minval üzere; pandemi ( salgın hastalıklar ) sürecinde bütün personelin aynı anda yorulmamasını teminen sağlık hizmetinin planlanması ve sürecin uzun vadede kamu sağlık hizmetini sekteye uğratmaması amacıyla, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun mezkûr hükümleri ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13/03/2020 tarihli ve E. 12362 sayılı Genelgeleri de göz önüne alınarak önceki izinlere ilişkin genel yazımıza ilave olarak aşağıdaki düzenlemelerin yapılması uygun görülmüştür.

SAĞLIK PERSONELİ İZİNLERİ “SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL İZİNLERİ”

1) Kadın memurların, doğum sonrası analık izni süresinin bitimini müteakip talepleri halinde ücretsiz izin verilecektir.

2) Hamile olup da hali hazırda çalışan kadın memurlar, Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde belirtildiği şekilde iş bu yazımızın dağıtımını müteakip on iki gün idari izinli sayılacaklar, bilahare yıllık izin taleplerinin bulunması halinde karşılanması yoluna gidilecektir

3-) Bakanlığımız kadrolarında engelli statüsünde istihdam edilen bütün çalışanlar statülerine bakılmaksızın Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde belirtilen esaslara uygun olarak iş bu yazımızın dağıtımını müteakip on iki gün idari izinli sayılacaklardır.

4) Çalışan eşlerin her ikisinin de Bakanlığımız personeli olması halinde, kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla, okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanlarımızın yıllık izin talepleri, kadın çalışana öncelik verilmek kaydıyla Kurum amirlerince değerlendirilerek hizmeti aksatmayacak şekilde planlama yapılacaktır.

5) 657 sayılı Kanunun 103 üncü maddesinin son fıkrasına göre radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan 1 aylık sağlık izni (şua) Kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacaktır.

6) Sağlık hizmetinin sunumunda artan acil bir ihtiyaç olması halinde, yukarıda sayılan izinlerin sonlandırılıp ilgili personelin görevlerine dönmesinin sağlanmasına ilişkin olarak Kurum amirlerine yetki verilmiştir. Bu kapsamda izin kullanan personele, izne ayrılırken mücbir sebepler dışında ülkemizin geçtiği hassas dönem göz önüne alınarak ikamet ettikleri il dışına çıkmamaları bildirilecektir.

Belirtilen izinlerin dışında, Bakanlığımızca verilmeye çalışılan kamu sağlık hizmetini sekteye uğratacak şekilde herhangi bir izin uygulaması cihetine gidilmemesi hususunda bilgilendirilmesi istendi.

Sağlık Bakanlığı personel izinleri yeni yazı tam metni için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 1 sene önce

  Kronik rahatsizligi olan en buyuk risk altinda olmasina ragmen hizmetin aksamamasi deniliyor,sanki saglik calisani bu vatanin evladi degil yada vatandasi degil,kalp yetmezligim var,enfeksiyondan ve efor sarfedecek ne varsa korumam lazim kendimi,hala hice sayiliyor tum bu olagan durumum.bu hizmet değil resmem bile bile katliam yeminle

 2. 1 sene önce

  sağlık bakanlığında çalışıp ta sonradan engelli durumuna düşmüş kişiler bu haklardan yararlanamıyor üstelik kronik solunum yolu kalp hastalığı şeker hastalığı olsan bile bu nasıl bir çelişkidir nasıl bir yönetimdir engelli raporumu ibraz etmeme rağmen işe girerken engelli olmadığım için idari izin hakkımızı kullanamıyoruz

2 Yorum

 1. 1 sene önce

  sağlık bakanlığında çalışıp ta sonradan engelli durumuna düşmüş kişiler bu haklardan yararlanamıyor üstelik kronik solunum yolu kalp hastalığı şeker hastalığı olsan bile bu nasıl bir çelişkidir nasıl bir yönetimdir engelli raporumu ibraz etmeme rağmen işe girerken engelli olmadığım için idari izin hakkımızı kullanamıyoruz

 2. 1 sene önce

  Kronik rahatsizligi olan en buyuk risk altinda olmasina ragmen hizmetin aksamamasi deniliyor,sanki saglik calisani bu vatanin evladi degil yada vatandasi degil,kalp yetmezligim var,enfeksiyondan ve efor sarfedecek ne varsa korumam lazim kendimi,hala hice sayiliyor tum bu olagan durumum.bu hizmet değil resmem bile bile katliam yeminle

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!