Sağlık Bakanlığı Açıkladı! Aşı Takviminde Değişiklik!

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir değişiklikle aşıların aile hekimleri tarafından yapılması kararlaştırıldı.

62520
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlköğretim Öğrencilerinin Aşı Takvimi Değişti

Sağlık Bakanlığı aşı takviminde bir değişiklik yaptı. Bu değişikliğe göre ilköğretim 1. sınıf ve 8. sınıf öğrencilerine yapılan aşıların bundan böyle Aile Hekimliği Birimi tarafından yapılmasına karar verildi. Kararın, Bağışıklama Danışma Kurulu tarafından tavsiye edildiği öğrenildi. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı takviminde yapılan bu değişikliğin yer aldığı yazı 81 ilde bulunan sağlık müdürlüklerine yollandı. Değişiklik kararının 3 Haziran 2020 tarihinde alındığı bildirildi.

Aşıları Aile Hekimleri Yapacak

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir düzenlemeyle ilköğretim birinci sınıf ve sekizinci sınıf öğrencilerine yapılan aşılamaların Aile Hekimliği Birimi tarafından uygulanması karara bağlandı. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye genelinde 81 ilin sağlık müdürlüğüne yolladığı karara dair yazıda bu değişikliğin Bağışıklama Danışma Kurulu’nun tavsiyesi üzerine alındığı, değişiklik tarihinin ise 3 Haziran 202o olduğu belirtildi. Artık bahsi geçen öğrencilerin aşıları aile hekimleri tarafından yapılacak.

Hangi Aşılar Aile Hekimliği Tarafından Yapılacak?

İlköğretim 1. Sınıf öğrencilerine kızamık, kızamıkçık ve kabakulak (KKK) aşılarının ikinci dozu ile difteri, boğmaca, tetenoz, çocuk felci (DaBT-İPA) aşılarının pekiştirme dozu uygulanıyor. İlköğretim 8. Sınıf öğrencilerine yapılan aşının ise tetanoz ve difteri (Td) aşılarının pekiştirme dozu olduğu biliniyor. Yeni düzenlemeye göre 1 Temmuz 2016 tarihi ve sonrasında doğanlara ve 1 Temmuz 2007 tarihinde ve sonrasında doğanlar bundan böyle bahsi geçen aşılar Aile Hekimliği Birimlerinde yapılacak. 1 Temmuz 2016’dan önce doğanların aşıları okullarda yapılmaya devam edilecek.

Anne babalar çocuklarının aşı periyotları ile ilgili bilgilere aile hekimlerinden öğrenebilecekler.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!